Basket League: Πανιώνιος - Απόλλωνας Πατρών 68-71 (photos)

Το πρώτο «διπλό» του στο φετινό πρωτάθλημα της Basket League πανηγύρισε στο κλειστό της Νέας Σμύρνης ο Απόλλωνας Πατρών, 71-68 τον Πανιώνιο.

Οι παίκτες του Νίκου Βετούλα εδραιώνονται πλέον στη μέση της βαθμολογίας, αντίθετα οι «κυανέρυθροι» παραμένουν ουραγοί της κατάταξης ύστερα από δώδεκα αγώνες στη φετινή Basket League. Το ματς ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Ο Απόλλωνας Πατρών προηγήθηκε με 18-11 στο 6’ με δύο διαδοχικά τρίποντα του Γεωργαλή, αλλά οι γηπεδούχοι επανήλθαν, με τον Κόλεμαν να κυριαρχεί μέσα στη ρακέτα και άξιο συμπαραστάτη του το Βεργίνη.

Ο Πανιώνιος προηγήθηκε 37-34 στο ημίχρονο και με 46-40 στο 25’, όμως η παρουσία του Σκορδίλη, που ισορρόπησε την κατάσταση κάτω από τα καλάθια, και ένα ξέσπασμα του Ελ Αμίν επέτρεψαν στους «μελανολεύκους» να κάνουν επιμέρους σκορ 13-2 και να περάσουν μπροστά με 53-48, λίγο πριν τελειώσει η τρίτη περίοδος. Ο Απόλλωνας Πατρών κράτησε ένα μικρό προβάδισμα και στο τελευταίο δεκάλεπτο, ωστόσο οι «κυανέρυθροι» δεν τα παράτησαν κι έτσι όλα κρίθηκαν στο φινάλε. Ο Στρναντ αστόχησε σε λέι απ στα 21’’, με τη διαφορά στους δύο πόντους (64-66), ο Σκορδίλης έχασε κάρφωμα στον αιφνιδιασμό και ο Κορόλεφ κέρδισε φάουλ, όμως είχε 1/2 βολές και δεν κατάφερε να ισοφαρίσει. Ο Νίκος Αργυρόπουλος με 5/6 βολές «σφράγισε» τη νίκη της ομάδας του, καθώς ο Πανιώνιος δεν είχε καθαρό μυαλό στις τελευταίες φάσεις, με το Βεργίνη να αστοχεί σε τρίποντο στα 11’’ (με το σκορ στο 65-68) και τον Κορόλεφ να χάνει ακόμα δύο βολές λίγο μετά.

Διαιτητές: Μητσόπουλος, Γκούμας, Παγώνης.
Δεκάλεπτα: 18-20, 37-34, 50-53, 68-71.
Πανιώνιος (Αλεξανδρής): Ξανθόπουλος, Βεργίνης 17 (1), Κουκουλάς 3 (1), Σπυρόπουλος, Στρναντ 3 (1), Μοτσενίγος, Γουντς, Κόλεμαν 22 (14ρ.), Κορόλεφ 11, Ταμπς 12 (2)
Απόλλωνας Πατρών (Βετούλας): Σκορδίλης 13 (1), Αργυρόπουλος 6, Γκάλογουεϊ 9 (1), Πεν 5 (1), Φιτσπάτρικ 13 (1), Μπατής, Ελ Αμίν 13 (2), Μολφέτας, Νιφόρας, Γεωργαλής 12 (4).

Παναθηναϊκός AKTOR, Βιλντόζα: «Πάμε στο Βελιγράδι να κερδίσουμε»
Παναθηναϊκός AKTOR: Φεύγει για Βελιγράδι με τελικό... προορισμό το Βερολίνο!
NBA: Μία ήττα μακριά από τον αποκλεισμό οι Μπακς - Στο 3-1 οι Πέισερς
Χάντμπολ: Με την Βαλούρ ο Ολυμπιακός στον τελικό