Basket League: ΚΑΟΔ - Κολοσσός Ρόδου 68-72 (photos)

Ο διπρόσωπος Κολοσσός Ρόδου κατάφερε να περάσει νικηφόρα από το «Δημήτρης Κραχτίδης», κερδίζοντας με 72-68 τον ΚΑΟΔ.

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη, στη μάχη που δίνει για παραμονή στη μεγάλη κατηγορία, πανηγύρισε το συγκρότημα του Άρη Λυκογιάννη. Οι νησιώτες ήταν εντυπωσιακοί στη Δράμα και με εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο μέρος έκαμψαν την αντίσταση των αντιπάλων τους, που εξαπέλυσαν αντεπίθεση στην τελεταία περίοδο αλλά δεν μπόρεσαν να κάνουν την ανατροπή. Οι νικητές συμπλήρωσαν τις πέντε επιτυχίες στο φετινό πρωτάθλημα και αποσπάστηκαν από τους παίκτες του Κώστα Μέξα στην κατάταξη, που έμειναν στο 4-8. Ο Κολοσσός Ρόδου είχαν 11/12 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στο δεύτερο, αλλά ένα άστοχο σουτ του Άτκινς και δύο βολές του Στεφανίδη «έγραψαν» τον επίλογο του συγκλονιστικού αγώνα. Το ρεσιτάλ ευστοχίας των φιλοξενούμενων έξω από τα 6,75μ. διαμόρφωσε απίστευτα δεδομένα στο πρώτο ημίχρονο (26-50). Ο Θόδωρος Ζάρας στοιχειοθέτησε μια μορφή αντίδρασης για το συγκρότημα του Κώστα Μέξα στο δεύτερο μέρος, που άρχισε να «ροκανίζει» τη διαφορά (42-58 στο 27’).

Με ηγέτη το Ζάρα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μπουν και πάλι στη διεκδίκηση της νίκης, στηριζόμενοι στην επιθετική άμυνά τους, καθώς με επιμέρους σκορ 7-2 μείωσαν τη διαφορά στα επίπεδα των επτά πόντων (58-65), έπειτα από δύο λεπτά στη τελευταία περίοδο. Η πίεση του ΚΑΟΔ συνεχίστηκε και με τρίποντο του Μανώλη Παπαμακάριο η διαφορά μειώθηκε στους τέσσερις πόντους (63-67, 35’), αλλά και στο καλάθι, 30 δευτερόλεπτα αργότερα. Στο τελευταίο πεντάλεπτο ήταν φανερή η πίεση και στις δύο ομάδες, γεγονός που οδήγησε σε διαδοχικά λάθη στην επίθεση. Με νέο τρίποντο του Ζάρα οι Δραμινοί ισορρόπησαν την κατάσταση, 68-68 στο 39’, αλλά με προσωπική ενέργεια του Άγγελου Τσάμη ο Κολοσσός Ρόδου πήρε και πάλι το προβάδισμα (68-70), αφήνοντας στον ΚΑΟΔ μία επίθεση 24 δευτερολέπτων. Ο Άτκινς ανέλαβε, όμως δεν βρήκε στόχο και ο Χριστόφορος Στεφανίδης από τη γραμμή των βολών διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Διαιτητές: Φούφης, Ανδρικόπουλος, Τσώνος.
Δεκάλεπτα: 13-23, 29-50, 51-63, 68-72.
ΚΑΟΔ (Μέξας): Σλαφτσάκης 4 (1), Τρότερ 3 (1), Γεωργάκης 2, Άτκινς 5, Όντομ 7 (1), Μισέλ 4, Ζάρας 22 (5), Λο 7,Τσαλδάρης 14, Παπαμακάριος 10 (2).
Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Τολιόπουλος 3 (1), Ουότερς 7 (1), Μανωλόπουλος 14 (3), Σμιθ 1, Στεφανίδης 6, Λίντεν 8 (2), Σκοτ 17 (5), Τσάμης 14 (1) , Χάγκινς.

Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Με 1.600 φιλάθλους οι Άγγλοι στο «Γ. Καραϊκάκης»
Ο Γουόρνικ δικαιώνει Παναθηναϊκό και Αταμάν για τα σοβαρά διαιτητικά λάθη στο Game1 με τη Μακάμπι
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι και τη Μαρία Σάκκαρη
Με... Super Χίροου το Μαϊάμι «λύγισε» τους Σέλτικς κι έκανε το break στη Βοστώνη