Basket League: Κηφισιά - ΚΑΟΔ 78-79 (photos)

Μεγάλο «διπλό» στο Ζηρίνειο πανηγύρισε ο ΚΑΟΔ, σοκάροντας την Κηφισιά με 79-78, για την 11η αγωνιστική της Basket League.

Ύστερα από ένα κλειστό πρώτο ημίχρονο, που βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 35-35, ο ΚΑΟΔ με εξαιρετική άμυνα (δέχθηκε μόλις 11 πόντους) και πιο παραγωγικός από τους γηπεδούχους έτρεξε επιμέρους σκορ 21-11 και κατάφερε να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο +10 (46-55). Καθοριστικός μέχρι εκείνο το σημείο στην επίθεση ο Όντομ, ενώ ο Παπαμακάριος διακρίθηκε σε οργάνωση και δημιουργία. Στην καθοριστική τελευταία περίοδο ο Ηλίας Παπαθεοδώρου δικαιώθηκε προσωρινά για το κοντό σχήμα που επέλεξε και η Κηφισιά κατάφερε στο 39’ να μειώσει σε 72-71. Ωστόσο, το τρίποντο «μαχαιριά» του Παπαμακάριου στην επόμενη επίθεση έδωσε «ανάσα» στον ΚΑΟΔ (71-75) και, επί της ουσίας, καθάρισε την υπόθεση νίκη για τους Δραμινούς.

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Πουρσανίδης, Παντελίδης.
Δεκάλεπτα: 21-18, 35-35, 46-56, 78-79.
Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Ρέμεκουν, Καυκής 4, Λιακόπουλος 8, Πόποβιτς 6, Πεσάκοβιτς 6 (2), Μαυροειδής 5, Ψαθάς 10, Μελισσαράτος 3, Κακιούζης 7, Τσαλδάρης 2, Ντούβνιακ 10 (2), Ντέιβις 17 (3).
ΚΑΟΔ (Μέξας): Σλαφτσάκης 6, Τρότερ 6, Τζόνσον 3, Άτκινς 11 (1), Όντομ 20 (1), Σπυριδωνίδης, Μισέλ 4, Ζάρας 7 (1), Λο 4, Παπαμακάριος 18 (2).

Γιάννης Αντετοκούνμπο: Παντρεύεται στην Ελλάδα το καλοκαίρι - Πού θα γίνει ο γάμος (vid)
Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Με 1.600 φιλάθλους οι Άγγλοι στο «Γ. Καραϊκάκης»
Ο Γουόρνικ δικαιώνει Παναθηναϊκό και Αταμάν για τα σοβαρά διαιτητικά λάθη στο Game1 με τη Μακάμπι
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι και τελικό Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός