Άρης: Χωρίς Βεζένκοφ, Σίμτσακ με Μαχητές (photos)

Σε εγρήγορση παραμένουν οι παίκτες του Άρη, παρά το εορταστικό πνεύμα των ημερών, έπαιξαν μάλιστα και φιλικό με τους Μαχητές Δόξας Πεύκων.

Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν σήμερα (23/12) στο «Nick Galis Hall», σε φιλικό καθαρώς προπονητικού χαρακτήρα, με τους γηπεδούχους να παίρνουν την άτυπη νίκη με 84-57. Ο Δημήτρης Πρίφτης δεν είχε στη διάθεσή του τον Αλέξανδρο Βεζένκοφ ο οποίος έμεινε προληπτικά εκτός λόγω ενοχλήσεων στη μέση, το Βασίλη Σίμτσακ που αναμένεται να επιστρέψει αύριο (24/12) στην προετοιμασία μετά το χτύπημα που δέχθηκε στη χθεσινή (22/12) προπόνηση, αλλά και το Στέλιο Πουλιανίτη ο οποίος έχει υποχρεώσεις με την Εθνική Ελλάδας Νέων Ανδρών.

Ο Άρης πήρε την πρωτοπορία από το ξεκίνημα του αγώνα απέναντι στους Μαχητές, με τους οποίους αγωνίστηκε ο Λάζαρος Παπαδόπουλος. Με έξι πόντους του Νέιμικ και πέντε του Ριντ οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν με 21-10 στο δεκάλεπτο, ενώ όταν στην εξίσωση του σκοραρίσματος μπήκε και ο Καραθανάσης η διαφορά έφθασε σε δυσθεώρητα ύψη (40-20). Στο τρίτο δεκάλεπτο «μίλησε» ο Πάσαλιτς, που με τρία τρίποντα σε δύο λεπτά μετέτρεψε το 43-32 σε 56-36, ενώ διαδοχικούς πόντους πέτυχε και ο Χαρίσης, για το 66-41 στο 30’. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Άρης δεν έριξε «στροφές» και ανέβασε τη διαφορά στους 34 πόντους (82-48), πριν από το τελικό 84-57.

Δεκάλεπτα: 21-10, 42-27, 66-41, 84-57.
Άρης (Πρίφτης): Τόμας 8 (2), Αντεγκμπόγιε 2, Γκίκας 5 (1), Πάσαλιτς 19 (5), Μούρτος 4, Ριντ 13 (2), Δήμας, Καραθανάσης 7 (1), Νέιμικ 16, Χαρίσης 10.
Μαχητές Δόξας Πεύκων (Χατζηκυριακίδης): Π. Γερομιχαλός 8, Δ. Γερομιχαλός 3, Δ. Απιδόπουλος 5, Γ. Απιδόπουλος, Μάρουσιτς 2, Ελευθεριάδης 12 (1), Γράβας 8 (1), Κελεσίδης 2, Παπαδόπουλος 10, Θεοδωράκος 5 (1), Βαρδης, Ταρτιάγκος, Στόλης 2.

Super League: Ο Γερμανός Σρέντερ ορίστηκε στο ΠΑΟΚ - ΑΕΚ | Οι διαιτητές της αγωνιστικής
Μαρία Σάκκαρη: Πρόκριση στη Μαδρίτη με κυριαρχική εμφάνιση
Γιαννακόπουλος: Mην υπάρξουν αντιδράσεις για τη διαιτησία - Δική μου δουλειά να διασφαλίσω το 50-50
Μακάμπι Τελ Αβίβ: Αλλαγή έδρας για τα ματς με τον Παναθηναϊκό AKTOR και με περισσότερους φιλάθλους