Basket League: Τρίκαλα – ΑΕΚ 87-83

«Αυτοκτονώντας» στα τελευταία δευτερόλεπτα η ΑΕΚ ηττήθηκε 87-83 από τα Τρίκαλα και έμεινε αρκετά πίσω στην προσπάθειά της για μπάσιμο στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.

Δεν έφταναν οι 33 πόντοι του Ίνγκλις για την ΑΕΚ έτσι ώστε να φύγει με τη νίκη από τα Τρίκαλα, καθώς η Ένωση «αυτοκτονώντας» στα τελευταία δευτερόλεπτα ηττήθηκε 87-83 και έχασε σημαντικό έδαφος για τους στόχους της. Από την πλευρά τους τα Τρίκαλα πήραν σπουδαίας σημασίας νίκη καθώς αποσπάστηκαν από τις τελευταίες θέσεις.

Στην πρώτη περίοδο η ΑΕΚ με τον Ίνγκλις να ευστοχεί από τη γραμμή των 6.75 κατάφερε να πάρει προβάδισμα πέντε πόντων, ενώ στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου πήρε το μεγαλύτερό της προβάδισμα με 31-19. Ωστόσο από εκεί και πέρα ήρθε η αντίδραση των γηπεδούχων και με μεγάλο σερί έκλεισαν το πρώτο μέρος με τέσσερις πόντους προβάδισμα (44-40).

Στην 3η περίοδο η ΑΕΚ ξανά με τον Ίνγκλις κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ και έκλεισε την περίοδο με 64-62 προβάδισμα. Και στην τελευταία περίοδο έδειχνε να έχει τον έλεγχο καθώς είχε το προβάδισμα.

Η φάση που έκρινε το ματς συνέβη στο τελευταίο λεπτό όταν η ΑΕΚ ήταν μπροστά στο σκορ με 80-78 και ο Ντελινινκάιτς έχασε lay up αμαρκάριστος και έτσι στη συνέχεια της φάσης ο Ίνγκραμ με τρίποντο έβαλε μπροστά την ομάδα του στο σκορ, χωρίς να μπορέσει η Ένωση να πάρει το προβάδισμα και να ηττηθεί 87-83.

ΤΡΙΚΑΛΑ: Ίνγκραμ 14, Νικολόπουλος 13, Τρέισι 3, Μπούι 5, Τσούπκοβιτς 13, Πάνος 3, Σπανός 7, Ματαλόν 5, Κάντζι 21, Χότζιτς 3.
ΑΕΚ: Ντελινινκάιτις 8, Σάκοτα 15, Κασελάκης 2, Γουίλιαμσον 6, Σαρικόπουλος 8, Αθηναίου 11, Ίνγκλις 33.

Τραγωδία για Βλάντο Τζούροβιτς - Εντοπίστηκε νεκρός ο γιός του σε δάσος στο Βελιγράδι
Ολυμπιακός: Το... σύνθημα Μαρινάκη στα αποδυτήρια μετά το θρίαμβο με Άστον Βίλα
Super League: Η πιο μεγάλη μάχη για τον τίτλο – Τι θέλουν ΑΕΚ, ΠΑΟΚ, Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός