Basket League: ΠΑΟΚ - ΑΕΝ Κηφισιάς 78-67

Σημαντική νίκη στην προσπάθεια κατάληψης της 3ης θέσης για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε 78-67 της Κηφισιάς στην Πυλαία για τη 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Μεγάλο βήμα για την κατάληψη της τρίτης θέσης στη φετινή Basket League έκανε ο ΠΑΟΚ, καθώς νίκησε 78-67 την Κηφισιά στη Θεσσαλονίκη, έχοντας καλή απόδοση στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου «καθάρισε» το ματς χάρη στην παρουσία της στο δεύτερο και το τρίτο δεκάλεπτο αλλά και χάρη στην καλή βραδιά των Βον, Τσόχλα, Κακαρούδη και Μπρέμερ. Από πλευράς ηττημένων, ξεχχώρισαν οι Πεσάκοβιτς με 15 πόντους και Μαυροειδής με 11 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Αν και οι περισσότεροι περίμεναν ντέρμπι, αυτό υπήρξε μόνο για ένα δεκάλεπτο. Η Κηφισιά ήταν ανταγωνιστική στο ξεκίνημα του ματς στην Πυλαία και προηγήθηκε 13-12, όμως, ο ΠΑΟΚ στη συνέχεια βελτίωσε πολύ την παρουσία του και στις δυο ρακέτες, με αποτέλεσμα να προηγηθεί 37-31 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου μπήκαν αποφασισμένοι να επιβάλουν τον δικό τους νόμο στο παρκέ, κάτι που κατάφεραν. Ο ΠΑΟΚ με ένα επί μέρους 22-11, βρέθηκε να προηγείται 59-42 και επί της ουσίας να έχει... καθαρίσει το ματς. Έτσι, το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι, ήταν να μειώσουν στο τελικό 78-67...

Τα δεκάλεπτα: 12-13, 37-31, 59-42, 78-67

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 5, Λιάπης, Κάρτερ 8, Κακαρούδης 13, Τσόχλας 13, Δέδας 2, Μαργαρίτης 2, Όντουμ 9, Βον 15, Μπρέμερ 11, Σαλούστρος

Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Ρέμεκουν, Καυκής 2, Λιακόπουλος 7, Πόποβιτς 3, Πεσάκοβιτς 15, Μαυροειδής 11, Μελισσαράτος 7, Κακιούζης 2, Ντούβνιακ 6, Ντέιβις 6, Μπάρλος 8

Ολυμπιακός: Το... σύνθημα Μαρινάκη στα αποδυτήρια μετά το θρίαμβο με Άστον Βίλα
Super League: Η πιο μεγάλη μάχη για τον τίτλο – Τι θέλουν ΑΕΚ, ΠΑΟΚ, Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός