Basket League: Ρέθυμνο - Κολοσσός Ρόδου 70-66 (photos)

Σπουδαία νίκη στο «Μελίνα Μερκούρη» πανηγύρισε το Ρέθυμνο επί του μαχητικού Κολοσσού Ρόδου, με 70-66.

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με διαφορά 16 πόντων το Ρέθυμνο κατάφερε να φθάσει στη νίκη, συνεχίζοντας τη φετινή εντυπωσιακή πορεία του με εφτά νίκες στις πρώτες δέκα αγωνιστικές της Basket League. Για τους νικητές ξεχώρισε ο Αλίχοντζιτς με 12 πόντους και οκτώ ριμπάουντ. Ο Χάγκινς ήταν ασυγκράτητος στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο είχε 13 πόντους και έξι ριμπάουντ, οδηγώντας τον Κολοσσό Ρόδου σε ένα εκρηκτικό εικοσάλεπτο. Οι Ροδίτες πήραν από την αρχή το προβάδισμα (13-17 στο 7’) και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με σερί 12-1 εκτόξευσαν τη διαφορά στο +15 (17-32), που έφθασε και λίγο πιο ψηλά (28-44) λίγο πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο (30-44).

Πολύ δυναμικά μπήκαν οι γηπεδούχοι στο τρίτο δεκάλεπτο, με εντυπωσιακό σερί 13-0 έφεραν το ματς στον πόντο (43-44 στο 25:30), αλλά η προσπάθειά τους εξουδετερώθηκε από την άμεση απάντηση με 11-0 του Κολοσσού Ρόδου που βρήκε κι άλλες λύσεις πέραν του Χάγκινς (43-55 στο 27’). Ωστόσο, η... μάχη των σερί συνεχίστηκε. Νέα αντίδραση του συγκροτήματος Θανάση Σκουρτόπουλου με Άλεν και Σχίζα οδήγησαν την ομάδα τους στο 13-2 και το ματς ξανά στον πόντο (56-57) επτά λεπτά πριν από το τέλος. Στο 37.30’ το Ρέθυμνο πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με βολές του Σχίζα (66-64) και έφθασε στη νίκη χάρη στην εκπληκτική άμυνα, που κράτησε τους παίκτες του Άρη Λυκογιάννη στους δύο πόντους στα τελευταία έξι λεπτά της αναμέτρησης.

Διαιτητές: Μάνος, Γ. Πουρσανίδης, Β. Τσώνος.
Δεκάλεπτα: 16-20, 30-44, 47-55, 70-66
Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Σίμπσον 12, Σχίζας 11 (2), Κουμπούρας 5, Κάουνσιλ 5, Άλεν 9 (3), Φαγιέ 11 (1), Σίνης, Χείλαρης, Κράβιτς 5, Αλίχοντζιτς 12.
Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Τολιόπουλος 6 (2), Λαρεντζάκης 6, Σιόλογκας, Σμιθ 6, Στεφανίδης 3 (1), Λίντεν 6 (2), Σκοτ 8 (2), Τσάμης 7, Χάγκινς 15, Μπούλιαν 9 (1).

Η τραγωδία της Superga που διέλυσε τη μεγάλη Τορίνο (videos+photos)
Euroleague: Το κάρφωμα του Λεσόρ και η ασίστ του Ουίλιαμς Γκος στο Top 10 των Game 4 (video)
Ολυμπιακός: Άμεση «προσγείωση» από Μεντιλίμπαρ - «Το μυαλό στη ρεβάνς και όχι στον τελικό»
Euroleague: Την Τετάρτη το Game 5 για Μονακό και Φενέρμπαχτσε