Άρης – ΑΕΚ 86-75

Τέλος στο νικηφόρο σερί της ΑΕΚ έβαλε ο Άρης ο οποίος στο «Nick Gallis Hall» έκανε πολύ καλό παιχνίδι επικρατώντας 86-75.

Από τα πρώτα λεπτά καλύτερος ήταν ο Άρης απέναντι στην ΑΕΚ και έτσι έφτασε με δίκαιο τρόπο στη νίκη με 86-75. Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν… φουριόζοι και ξεκίνησαν το παιχνίδι με 12-0 για να δείξουν από νωρίς τις διαθέσεις τους.

Στη συνέχεια η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να μειώσει και το σκορ έφτασε μέχρι το 30-16 για τους γηπεδούχους. Κάπου εκεί ήρθε η αντίδραση της ΑΕΚ η οποία με ένα σερί 7-0, μείωσε στους τρεις πόντους (32-29).

Το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 41-36 και την ΑΕΚ να έχει επιστρέψει στο παιχνίδι. Στην 3η περίοδο όμως ο Άρης έκανε τη διαφορά και… χτίζοντας μία διαφορά κατάφερε να φτάσει στη νίκη.

Με ένα σερί 10-0, ο Άρης εκτόξευσε τη διαφορά στο 57-40 για να τελειώσει εκεί ουσιαστικά το παιχνίδι. Η μόνη στιγμή όπου η ΑΕΚ έδειξε να μπαίνει ξανά στο ματς, ήταν στο 76-67, ωστόσο στη συνέχεια ένα δίποντο από τον Αντεγκμπόγιε σταμάτησε το σερί 7-0 της Ένωσης και έτσι στη συνέχεια δεν έγινε κάτι που θα ανέτρεπε την κατάσταση.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Πάσαλιτς και Βεζένκοφ, ενώ από την ΑΕΚ σταθερά στους κορυφαίους ήταν ο Ίνγκλις που έκανε double – double με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ, με τον Γουίλιαμσον να κάνει την καλύτερή του εμφάνιση με τους 15 πόντους. Ανάλογη η κατάσταση και για τον Μιλόσεβιτς ο οποίος πρόσθεσε 19 πόντους.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 19 (5), Γκίκας 4 (1), Ριντ 5 (1), Τόμας 17 (4 τριπ., 6 ριμπ., 4 ασισ.), Χαρίσης 4 (6 ριμπ.), Καραθανάσης 2, Βεζένκοφ 15 (2), Νέιμικ 6 (6 ριμπ.), Μούρτος 4, Σίμτσακ, Αντεγκμπόγιε 10 (1).
ΑΕΚ (Σάκοτα): Ντελινινκάιτις 7 (1), Σάκοτα 11 (1), Κασελάκης, Ουίλιαμσον 15 (1), Σαρικόπουλος, Αθηναίου 8 (2), Μιλόσεβιτς 19 (5 ριμπ., 3 ασισ.), Ίνγκλις 15 (10 ριμπ., 5 ασισ.).

Ο Αντρέι Ρούμπλεφ κατέκτησε τον τίτλο στη Μαδρίτη αλλά θα επιστρέψει στο νοσοκομείο