Basket League: Κολοσσός Ρόδου - Τρίκαλα BC 77-69 (photos)

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε ο Κολοσσός Ρόδου, πανηγυρίζοντας σπουδαία εντός έδρας νίκη επί των Τρικάλων BC με 77-69.

Οι νησιώτες συμπλήρωσαν τέσσερις νίκες σε εννέα αγωνιστικές στη φετινή Basket League, έχοντας πρώτος σκόρερ τον Τζαμέλ Χάγκινς με 20 πόντους, συν εννέα ριμπάουντ κι ένα κλέψιμο. Από τους ηττημένους, ο Νέιθαν Μπόουι είχε 22 πόντους, τρία ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ κι ένα κόψιμο και ο Τζάστιν Ίνγκραμ 17 πόντους, εφτά ασίστ και τέσσερα ριμπάουντ. Ο Κολοσσός Ρόδου έδειξε από την αρχή πως ήθελε διακαώς τη νίκη, οικοδόμησε διαφορά δέκα πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο, 23-13, την οποία διατήρησε μέχρι και το ημίχρονο (41-31). Οι δύο αντίπαλοι επέμειναν να απειλούν έξω από τα 6,75μ., με τους γηπεδούχους να ολοκληρώνουν τον αγώνα με 8/34 τρίποντα και τους φιλοξενούμενους με 8/32. Τα Τρίκαλα BC μείωσαν σε 50-46 στο φινάλε της τρίτης περιόδου, αλλά οι «θαλασσί» με άμυνα ζώνης και επιμέρους σκορ 11-5 στα τελευταία τρία λεπτά έφθασαν στο ροζ φύλλο.

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Κ. Πουρσανίδης, Τσούνας.
Δεκάλεπτα: 23-13, 41-31, 50-46, 77-69.
Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Τολιόπουλος 4, Λαρεντζάκης 11 (1) , Σιολόγκας, Σμιθ 6, Στεφανίδης 7 (1), Λίντεν 3 (1), Σκοτ 12 (3), Τσάμης 8, Χάγκινς 20, Κανύχης, Μπούλιαν 6 (2).
Τρίκαλα BC (Φλεβαράκης): Ίνγκραμ 17 (1), Νικολόπουλος, Τρέισι 2, Μπόουι 22 (4), Τσούπκοβιτς 8 (2), Πάνος, Σπανός, Ματαλόν 5, Βαριτιμιάδης, Κάντζι 7 (1), Χουχούμης, Χότζιτς 8.

Παναθηναϊκός AKTOR: Αποθέωση για τον Εργκίν Αταμάν - «Τον αναγέννησε από τις στάχτες του»
Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι Τελ Αβίβ: Οι διαιτητές του Game 5 στο ΟΑΚΑ
ΑΕΚ: Στη Σουηδία για τον Πίττα - Τι είπε ο Κύπριος φορ που σκόραρε δύο γκολ
Κιλιάν Εμπαπέ: Πιέσεις του Εμανουέλ Μακρόν στη Ρεάλ Μαδρίτης για να παίξει στους Ολυμπιακούς Αγώνες