Basket League: Τρίκαλα BC - Κηφισιά 89-96 (photos)

Νικηφόρα από το Δημοτικό Κλειστό Κατσιμήδου πέρασε η Κηφισιά, που επιβλήθηκε με 96-89 των Τρικάλων BC.

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου επανήλθαν στο δρόμο των επιτυχών μετά την εντός έδρας ήττα τους από την ΑΕΚ, φθάνοντας τις πέντε νίκες σε οκτώ αγώνες τους στο φετινό πρωτάθλημα της Basket League. Στο 2-6 και τις χαμηλές θέσεις της κατάταξης έμειναν οι Θεσσαλοί, που πριν από το τζάμπολ τίμησαν τον Πάτρικ Γιούινγκ Τζούνιορ για την περσινή προσφορά του στην ομάδα τους. Πέντε παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων από τους φιλοξενούμενους, με κορυφαίο όλων το Δημήτρη Μαυροειδή με 17, συν τέσσερα ριμπάουντ και μία ασίστ. Από τους γηπεδούχους, ο Άντναν Χόντζιτς αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ με 20 πόντους, ενώ είχε ακόμα οκτώ ριμπάουντ και μία ασίστ.

Οι Θεσσαλοί προηγήθηκαν με 15-12 στο 6’, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν άργησαν να πάρουν τον έλεγχο ματς. Έκλεισαν μπροστά με 28-21 το πρώτο δεκάλεπτο και με 50-40 το ημίχρονο, δείχνοντας πως θα μετατρέψουν σε… περίπατο το δεύτερο μέρος. Το συγκρότημα του Κώστα Φλεβαράκη προσπάθησε να κρατηθεί εντός της διεκδίκησης της νίκης και παρότι βρέθηκε να χάνει με 72-56 στο 30’ βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να αντιδράσει και κατάφερε να μειώσει σε 86-82 στο 39’. Ωστόσο, πιο ψύχραιμοι οι παίκτες της Κηφισιάς στο φινάλε μπόρεσαν να κρατήσουν το ροζ φύλλο.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Μητσόπουλος, Ξενικάκης
Δεκάλεπτα: 21-28, 40-50, 56-72, 89-96.
Τρίκαλα BC (Φλεβαράκης): Ίνγκραμ 17 (2), Νικολόπουλος, Τρέισι 10 (2), Μπόουι 13 (2), Τσούπκοβιτς 9 (1), Πάνος 2, Σπανός 3,  Ματαλόν 7 (1), Κάντζι 8, Χόντζιτς 20.
Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Ρέμεκουν 2, Καυκής 2, Γιούινγκ Τζούνιορ 8, Λιακόπουλος 6, Μαυροειδής 17, Ψαθάς, Κακιούζης 9, Τσαλδάρης 15 (2), Ντούβνιακ 13 (2), Ντέιβις 10 (3), Μπάρλος 14 (2).

Παναθηναϊκός AKTOR, Βιλντόζα: «Πάμε στο Βελιγράδι να κερδίσουμε»
Παναθηναϊκός AKTOR: Φεύγει για Βελιγράδι με τελικό... προορισμό το Βερολίνο!
NBA: Μία ήττα μακριά από τον αποκλεισμό οι Μπακς - Στο 3-1 οι Πέισερς
Χάντμπολ: Με την Βαλούρ ο Ολυμπιακός στον τελικό