Basket League: Ρέθυμνο - Απόλλωνας Πατρών 88-81 (photos)

Δυσκολεύτηκε το Ρέθυμνο μέχρι να κάμψει την αντίσταση του Απόλλωνα Πατρών, στο «Μελίνα Μερκούρη», με 88-81.

Ύστερα από συγκλονιστική μάχη για 38 λεπτά οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν την πέμπτη νίκη τους σε οκτώ αγώνες τους στη φετινή Basket League, αφήνοντας στο 3-5 τους αντιπάλους τους. Φαγέ (20π.) και Κάνσιλ (17π.) ήταν οι κορυφαίοι από τους νικητές, ενώ από τους φιλοξενούμενος ο Ελ Αμίν σημείωσε 27 πόντους και ο Σκορδίλης είχε 19π., στην επάνοδό του στα παρκέ μετά τον τραυματισμό του.

Μάχη σώμα με σώμα έγινε από το πρώτο λεπτό στο «Μελίνα Μερκούρη», με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία. Οι «μελανόλευκοι» προσπέρασαν με 22-19 και 23-21 με τη λήξη της πρώτης περιόδου, αλλά το τρίποντο του Άλεν έφερε την ανατροπή για τους παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλο (28-25). Ο Ελ Αμίν έφερε δύο φορές στον πόντο το παιχνίδι και τελικά το λέι απ του Σκορδίλη έστειλε τον Απόλλωνα Πατρών στο +2 στα αποδυτήρια για το ημίχρονο (41-43). Συγκλονιστικό στην εξέλιξή του ήταν και το τρίτο δεκάλεπτο, με το Ρέθυμνο να περνάει και πάλι μπροστά με 59-58. Ωστόσο, Ελ Αμίν και Πεν έβρισκαν τρόπο να «τρυπούν» την άμυνα των αντιπάλων τους, για το 71-68 υπέρ του Απόλλωνα Πατρών στο 30’. Στην τελευταία κρίσιμη περίοδο η ομάδα του Ρεθύμνου με τέσσερις διαδοχικούς πόντους του Άλεν προσπέρασε με 74-73 και με 79-75 λίγο αργότερα, χάρη στο τρίποντο του Φαγέ. Ο Κράβιτς με τζαμπ σουτ έδωσε νέα... ανάσα στους γηπεδούχους, 82-79, και σε συνδυασμό με την αστοχία των παικτών του Νίκου Βετούλα το Ρέθυμνο κράτησε έως το τέλος το προβάδισμα και πανηγύρισε το θετικό αποτέλεσμα.

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Ψαριανός, Β. Τσώνος.
Δεκάλεπτα: 21-23, 41-43, 68-71, 88-81.
Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Σίμπσον 8 (1), Σχίζας 4, Κουμπούρας 7 (1), Κάνσιλ 17 (1), Άλεν 13 (1), Καλαμπόκης, Φαγέ 20 (1), Σίνης 4, Χείλαρης, Κράβιτς 15, Αλίχοντζιτς
Απόλλωνας Πατρών (Βετούλας): Σκορδίλης 19 (1), Αργυρόπουλος 4, Γκάλογουεϊ 4, Πεν 12, Φιτζπάτρικ 7 (1), Αντωνάκης, Μπατής 6 (2), Ελ Αμίν 27 (6), Μολφέτας 2, Νιφόρας, Γεωργαλής.

Elite Neon Cup 2024: Τα ταλέντα του… αύριο παίζουν μπάλα στα Σπάτα! – Πού θα δείτε το τουρνουά
Σπανάκη: Το κλειδί της επιτυχίας ήταν η σοβαρότητα και η σταθερότητα
Κολύμβηση: Πανελλήνιο ρεκόρ η Βασιλάκη
ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: Στο πλευρό της ο κόσμος | Φίλοι της «Ένωσης» υποδέχθηκαν την ομάδα στο αεροδρόμιο