Νέα Κηφισιά – ΑΕΚ 75-80 (photos)

Μεγάλη εμφάνιση από την ΑΕΚ στο «Ζηρίνειο» όπου με… καρδιά έφτασε σε σπουδαία νίκη με 80-75 για να μπει στην πρώτη οκτάδα της βαθμολογίας.

Τη δεύτερή της συνεχόμενη νίκη και τρίτη συνολικά στο φετινό πρωτάθλημα πήρε η ΑΕΚ. Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα έδειξε για πρώτη φορά φέτος τόσο καλό πρόσωπο και πίστη στις δυνατότητές της, καθώς ακόμα και στα τελευταία λεπτά, όπου είχε πρόβλημα στην επίθεση, διατήρησε τη ψυχραιμία της και στις τελευταίες φάσεις βρήκε τα καλάθια που της έδωσαν τη νίκη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο έγινε ένα αρκετά ισορροπημένο ματς με τους γηπεδούχους να προηγούνται 21-18. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως, έγινε η διαφορά για την Ένωση η οποία με πρωταγωνιστή τον Ίνγκλις πήρε προβάδισμα με επιμέρους σκορ, 23-15 υπέρ της.

Από εκεί και πέρα, το παιχνίδι ήταν για γερά νεύρα και έτσι η τρίτη περίοδος βρήκε την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ με 61-56. Η Κηφισιά στην τελευταία περίοδο μπήκε δυνατά και ισοφάρισε 72-72 ωστόσο ένα… τελειωμένο τρίποντο του Παπαντωνίου από τα οκτώ μέτρα έβαλε την ΑΕΚ μπροστά με 75-72 και στη συνέχεια δεν έχασε το προβάδισμα για να φτάσει εντέλει στη νίκη με 80-75.

ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ: Καυκής 5, Λιακόπουλος 7, Πεσάκοβιτς 5, Μαυροειδής 29, Κακιούζης 6, Ντούβνιακ 4, Ντέιβις 17, Μπάρλος 2.