Ρέθυμνο - Ολυμπιακός 54-64

Πραγματοποιώντας μέτρια εμφάνιση ο Ολυμπιακός πέρασε από την έδρα του Ρεθύμνου με 64-54 και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας με τον Παναθηναϊκό να έχει ένα παιχνίδι λιγότερο

Οι «ερυθρόλευκοι» φλέρταραν με τη δεύτερη φετινή τους ήττα στη Basket League, καθώς το παιχνίδι ήταν στο μεγαλύτερο διάστημά του ντέρμπι.

Το ματς στο ξεκίνημά μου έδειξε ότι θα είναι εύκολο για τους Πειραιώτες. Το 15-2 για τον Ολυμπιακό στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν αντιπροσωπευτικό της εικόνας στο πρώτο πεντάλεπτο. Ωστόσο σιγά-σιγά οι γηπεδούχοι άρχισαν να σφίγγουν την άμυνά τους.

Στο 10' ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου έγραφε 11-19, ενώ το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 27-29, με το ματς να έχει πλέον την... αύρα ενός ντέρμπι.

Ανάλογη εικόνα και στην τρίτη περίοδο με τους Κρητικούς να μην αφήνουν τους δευτεραθλητές Ελλάδος να ξεφύγουν. Μάλιστα στο 30' ο Ολυμπιακός -που είχε τον Μίλαν Τόμιτς στον πάγκο του λόγω μίας αρρώστιας που ταλαιπωρεί τον Γιάννη Σφαιρόπουλο- προηγούνται με 50-49.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του λιμανιού βελτίωσε την άμυνά της πάρα πολύ και δέχτηκε μόλις πέντε (!) πόντους. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα με 64-54 και από τη Δευτέρα (17/11) θα ξεκινήσει την προετοιμασία της για τον εντός έδρας αγώνα με τη Βαλένθια (20/11).

Κορυφαίοι σκόρερ για τους νικητές ο Ντάνστον και ο Λαφαγέτ με έντεκα πόντους ο καθένας, ενώ ο Κάουνσιλ ξεχώρισε για τους ηττημένους με 16.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 27-29, 49-50, 54-64

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Σίμπσον 10 (1), Σχίζας, Κουμπούρας 4, Κάουνσιλ 16, Άλεν 7 (1), Καλαμπόκης, Φαγιέ 7, Σίνης, Χίλαρης 2, Κράβιτς 4, Αλίχοτζιτς 4.

Ολυμπιακός (Τόμιτς): Πέτγουεϊ 4 (7ριμπ, 4κοψ, 2κλεψ), Χάντερ 6 (4ριμπ), Ντάνστον 11 (3κοψ), Σπανούλης 8 (1), Ντάρντεν 4, Σλούκας 5 (1τριπ, 4ασ), Λαφαγέτ 11 (2τριπ, 3ριμπ), Αγραβάνης 6, Μάντζαρης 9 (1τριπ, 7ριμπ, 6ασ).

Ιστιοπλοΐα: Το παγκόσμιο πρωτάθλημα Formula Kite στο Ιέρ