ΑΕΚ: Οικογενειακή... υπόθεση (photos)

Με τον Ντράγκαν Σάκοτα να κάνει το ντεμπούτο του στην επιστροφή του στον πάγκο της ΑΕΚ και το γιο του, Ντούσαν, να είναι από τους πρωταγωνιστές του ματς, η Ένωση πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ, με 67-64 επί του Απόλλωνα Πάτρας στο ΟΑΚΑ.

Η Ένωση «έπιασε» τους Πατρινούς στη βαθμολογία στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ και πλέον οι δύο ομάδες έχουν από 8 βαθμούς σε έξι παιχνίδια.

Το ματς ήταν συγκλονιστικό, αφού οι εναλλαγές στο σκορ και το προβάδισμα ήταν πολλές. Στο πρώτο ημίχρονο ΑΕΚ και Απόλλωνας πήγαιναν πόντο – πόντο, με τους «κιτρινόμαυρους» να προσπαθούν να ξεφύγουν με την έναρξη της τρίτης περιόδου.

Με επιμέρους σκορ 14-2 που «έτρεχε» από το δεύτερο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ μετέτρεψε το 34-38 σε 48-40 δείχνοντας έτοιμη να «καθαρίσει» τον αγώνα. Όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με δικό τους σερί 13-0 προηγήθηκαν 48-53, με αποτέλεσμα να φέρουν… τούμπα την αναμέτρηση.

Παρόλα αυτά οι παίκτες του Σάκοτα έδειξαν χαρακτήρα και κατάφεραν να φέρουν και πάλι στα… μέτρα τους το παιχνίδι, το οποίο ήταν ντέρμπι μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα, όπου κυριάρχησε η ψυχραιμία των παικτών της Ένωσης στις βολές και η τακτική του προπονητή της.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Σάκοτα και Καρλ Ίνγκλις. Ο πρώτος είχε 19 πόντους (7/8 δίποντα, 1/9 τρίποντα, 2/4 βολές), 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 32:25 λεπτά συμμετοχής. Ο δεύτερος είχε 21 πόντους (1/4 δίποντα, 6/11 τρίποντα, 1/2 βολές), 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 μπλοκ. Πρώτος πασέρ για την Ένωση ο Νώντας Παπαντωνίου με 9 ασίστ, ενώ σάρωσε τα ριμπάουντ ο Μιλόσεβιτς με 13.

Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μουχάμεντ Ελ - Αμίν με 23 πόντους, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ ο Τόρλιν Φιτζπάτρικ είχε 13 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Οι δύο ομάδες το... παρατράβηξαν από τη γραμμή των 6.75, αφού αμφότερες σούταραν περισσότερα τρίποντα από ό, τι δίποντα (9/36 η ΑΕΚ έναντι 10/27 του Απόλλωνα)

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 39-38, 51-53, 67-64.

ΑΕΚ (Ντράγκαν Σάκοτα): Παπαντωνίου 5 (1), Ντελινινκάιτις 6, Σάκοτα 19 (1), Κασελάκης 2, Πολυτάρχου, Ουίλιαμσον, Τσιάκος, Σαρικόπουλος 6, Μιλόσεβιτς 8 (1), Ινγκλις 21 (6), Νίκολιτς.

Απόλλων Πατρών (Νίκος Βετούλας): Αργυρόπουλος 10, Γκάλογουεϊ 8 (1), Πεν 5 (1), Φιτζπάτρικ 13 (3), Αντωνάκης , Ελ Αμίν 23 (4), Πελεκούδας 2, Μολφέτας , Νηφόρας 3 (1), Γεωργαλής.