ΚΑΟΔ - Πανιώνιος 80-69

Τη δεύτερή του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε ο ΚΑΟΔ που έκαμψε την αντίσταση του Πανιωνίου με 80-69

Οι Νεοσμυρνιώτες συνεχίζουν χωρίς ροζ φύλλο αγώνα μετά από έξι αγωνιστικές και πλέον τα πράγματα γίνονται πολύ δύσκολα για την ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή που έχει μείνει αρκετά πίσω στη μάχη της παραμονής, αν και απομένουν πολλές αναμετρήσεις ακόμα.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο με τους δύο αντιπάλους να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν εκείνου που κυριάρχησαν και κατόρθωσαν να πετύχουν μία σημαντική νίκη.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 18-11 στο πρώτο δεκάλεπτο κι έδειχναν ότι θα είχαν τον πρώτο λόγο. Η συνέχεια ωστόσο ήταν εντελώς διαφορετική.

Με αντεπίθεση διαρκείας κυρίως χάρη στην καλή του άμυνα, ο Πανιώνιος μείωσε 37-36 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και προσπέρασε για το 53-57 στο 30'.

Οι παίκτες του Κώστα Μέξα δεν είχαν πει πάντως την τελευταία τους λέξη. Κυριαρχώντας απόλυτα σε άμυνα κι επίθεση στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, ο ΚΑΟΔ νίκησε 80-69 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Κορυφαίος σκόρερ των νικητών ο Ρομπ Λο με 16 πόντους, ενώ από την πλευρά των ηττημένων προσπάθησε ο Κορόλεφ αλλά οι 22 πόντοι του δεν ήταν αρκετοί για να χαμογελάσει ο Ιστορικός για πρώτη φορά φέτος.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 37-36, 53-57, 80-69

ΚΑΟΔ (Κώστας Μέξας): Σλαφτσάκης 9, Τρότερ 9 (1), Τζόνσον 2, Γεωργάκης 2, Άτκινς 7, Όντομ 9, Σπυριδωνίκας, Μισέλ 5, Ζάρας 10 (1), Λο 16 (3), Χρυσικόπουλος 11 (1)

Πανιώνιος (Βαγγέλης Αλεξανδρής): Ξανθόπουλος 4, Βεργίνης 9 (1), Κουκουλάς 1, Σπυρόπουλος, Στρναντ 1, Μοτσενίγος, Σταμάτης, Γουντς 7, Κόλεμαν 6, Κορόλεφ 22 (2), Προύιτ 6, Χάνκοκ 13 (3)

NBA: Δραματική πρόκριση των Σίξερς στα playoffs, «ζωντανοί» οι Μπουλς
Εργκίν Αταμάν: «Έφυγε» από τη ζωή ο πατέρας του - Η ανακοίνωση της ΚΑΕ Παναθηναϊκός AKTOR
EOKAN: «Καμία ενημέρωση για θετικό δείγμα ποδοσφαιριστή της Εθνικής Ελλάδας»
Σούπερ προσφορά* από το Pamestoixima.gr για τους αγώνες του Ολυμπιακού και του ΠΑΟΚ