Τρίκαλα BC - Πανελευσινιακός 65-70 (photos)

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε ο Πανελευσινιακός στο Δημοτικό Κλειστό Κατσιμήδου, με 70-65 επί των Τρικάλων BC.

Πήραν… μπροστά οι «σταχυοφόροι», που στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Basket League πανηγύρισαν τη δεύτερη διαδοχική νίκη τους. Ο Ελάιζα Τζόνσον με 19 πόντους και καθοριστικές προσπάθειες στο τέλος έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενων, που είχαν πολυφωνία στην επίθεση. Από τους Θεσσαλούς, πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Στιβ Πάνος με 16 πόντους, ο οποίος επίσης έξι ριμπάουντ, δύο ασίστ, αλλά και τέσσερα λάθη,

Με τον Τζόνσον σε εξαιρετική κατάσταση οι παίκτες του Χάρη Μαρκόπουλου κυριάρχησαν στη δεύτερη περίοδο, όταν κατάφεραν να καλύψουν τη μικρή διαφορά του πρώτου δεκαλέπτου (17-13) και να περάσουν μπροστά με έξι πόντους (32-38 στο 18’. Όμως, οι Ίνγκραμ και Πάνος ανέλαβαν δράση και πρωταγωνίστησαν στο σερί 11-2 που έτρεξαν στις αρχές του τρίτου δεκάλεπτου οι Θεσσαλοί, οι οποίοι πήραν ξανά το πάνω χέρι στο 24’ (45-4΄). Η αφύπνιση των Κοξ, Ρόμπινσον σε συνδυασμό με την εξαιρετική άμυνα έφεραν και πάλι τον Πανελευσινιακό σε θέση ισχύος, στην τελευταία περίοδο (56-61 στο 33’), ενώ σερί πέντε πόντων των Τζόνσον και Μάρεϊ έκαναν στο τέλος τη διαφορά για την ομάδα της Ελευσίνας, που πήρε την πολύτιμη νίκη.

Διαιτητές: Σχινάς, Ψαριανός, Καλδίρης.
Δεκάλεπτα: 17-13, 34-39, 52-51, 65-70
Τρίκαλα BC (Φλεβαράκης): Ίνγκραμ 10 (2), Νικολόπουλος, Τρέισι 4, Μπόουι 15 (2), Τσούπκοβιτς 15 (3), Πάνος 16, Σπανός 2, Ματαλόν, Βαρυτιμιάδης, Μίλκοβιτς.
Πανελευσινιακός (Κουστένης): Κοξ 6, Ρόμπινσον 8, Τσακαλέρης 1 Βασιλόπουλος 3 (1), Μάρεϊ 12, Αθανασούλας 9 (1), Μάρκοβιτς 5, Δορκοφίκης 4, Ιωάννου 1, Τζόνσον 19 (5), Καλλές 2.