ΚΑΟΔ - ΠΑΟΚ 64-68

Ένα σπουδαίο «διπλό» μέσα στη Δράμα πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ που έφυγε νικητής με 68-64 από το «Δημήτρης Κραχτίδης»

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι ο «Δικέφαλος του Βορρά» πανηγύρισε τη δεύτερή του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα (εκκρεμεί το οριστικό αποτέλεσμα του ντέρμπι με τον Άρη) και πλέον ατενίζει το μέλλον με ακόμα μεγαλύτερη αισιοδοξία.

Το συγκρότημα του Σούλη Μαρκόπουλου βρέθηκε πίσω στην πρώτη περιόδο, αλλά από τη στιγμή που πήρε το προβάδισμα λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, το διατήρησε με «νύχια και με δόντια» κι έφτασε στο μεγάλο «διπλό» μέσα σε μία δύσκολη έδρα.

Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι έστειλαν στις βολές τους Θεσσαλονικείς, αλλά οι τελευταίοι αποδείχτηκαν ψύχραιμοι παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα.

Δεκάλεπτα: 18-14, 33-35, 45-47, 64-68

ΚΑΟΔ (Κώστας Μέξας): Σλαφτσάκης 4, Βασόγιεβιτς 3, Τζόνσον 2, Γεωργάκης 4, Άτκινς 8, Όντομ 8, Σπυριδωνίδης, Μίσελ 6, Ζάρας 18(2), Λό 7(1), Χρυσικόπουλος 4,

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 7, Λιάππης, Χαραλαμπίδης 16(2), Κάρτερ 18(1), Κακαρούδης 6, Τσόχλας 14(2), Δέδας 1, Μαργαρίτης 2, Βον 4 (7ρ), Σαλούστρος (7ρ)