ΑΕΚ: Πρώτη νίκη μετά την επιστροφή! (photos)

Το πρώτο της ροζ φύλλο αγώνα έπειτα από την επανεμφάνισή της στην πρώτη κατηγορία του ελληνικού πρωταθλήματος μπάσκετ πήρε η ΑΕΚ, η οποία νίκησε 77-64 τον Πανιώνιο στο ΟΑΚΑ υπό το βλέμμα χιλιάδων οπαδών της για τη 2η αγωνιστική.

Η Ένωση δείχνει να ζει ξανά μέρες δόξας του παρελθόντος, αφού με την εμφάνισή της κατέστησε σαφές ότι παίζει στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ για να μείνει.

Το πρώτο τους εντός έδρας ματς για φέτος στο πρωτάθλημα συνοδεύτηκε με θετικό αποτέλεσμα για τους «κιτρινόμαυρους», οι οποίοι είχαν κορυφαίο τον Ντούσαν Σάκοτα με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Πρώτος σκόρερ για τους «κυανέρυθρους» που παραμένουν χωρίς νίκη ήταν ο Ξανθόπουλος με 16 πόντους, 15 είχε ο Κορόλεφ και 14 ο Γουντς.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα και πήρε διψήφια διαφορά πόντων από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο (+14, 27-13) δείχνοντας τις διαθέσεις της. Μάλιστα, κατάφερε να προηγηθεί με 20 πόντους διαφορά με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου (47-27), αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, τουλάχιστον στο ξεκίνημα του Β' Μέρους.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν μουδιασμένα στο ματς και δέχθηκαν επιμέρους σκορ 26-13 στην τρίτο περίοδο, με αποτέλεσμα να δουν τους αντιπάλους τους να τους πλησιάζουν στους 7 (60-53).

Ωστόσο, κάπου εκεί «μίλησε» η εμπειρία του Ντούσαν Σάκοτα, ο οποίος με διαδοχικά καλάθια στην έναρξη της τέταρτη περιόδου, «ξεκλείδωσε» την άμυνα των Νεοσμυρνιωτών που πήγε να φέρει την ανατροπή και ουσιαστικά «καθάρισε» το παιχνίδι υπέρ των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 27-13, 20-14 (47-27), 13-26 (60-53), 17-11 (77-64).

ΑΕΚ (Βαγγέλης Ζιάγκος): Παπαντωνίου 9 (2), Κάιλς 11 (1), Σάκοτα 18 (2), Κασελάκης 11 (3), Πολυτάρχου 6 (1), Ράιτ 9 (1), Γουίλιαμσον 2, Τσιάκος, Σαρικόπουλος 8, Μιλόσεβιτς 3 (1), Γκούντριτζ.

Πανιώνιος (Θανάσης Παπαχατζής): Ξανθόπουλος 16 (3), Βεργίνης 8 (2), Κουκουλάς, Σπυρόπουλος, Στρναντ 3 (1), Μοτσενίγος, Μπιλής, Σταμάτης, Γουντς 14, Φιτζπάτρικ 8, Κορόλεφ 15 (3), Μωραΐτης.