Basket League ΣΚΡΑΤΣ: Απόλλωνας Πατρών - Πανελευσινιακός 91-82 (photos)

Τη δυναμική της Περιβόλας εκμεταλλεύτηκε ο Απόλλωνας Πατρών, για να πάρει την πρώτη νίκη του στη φετινή Basket League ΣΚΡΑΤΣ, με 91-82 επί του Πανελευσινιακού.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και πήραν αμέσως τον έλεγχο, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 28-19 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου και με 53-43 στο ημίχρονο. Οι «σταχυοφόροι», όμως, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο μέρος μείωσαν σε 57-52 στο 25’ και σε 68-67 στο 29’, προσπαθώντας να μεταφέρουν το άγχος στους παίκτες του Νίκου Βετούλα. Ωστόσο, η άμυνα των Αχαιών «έσφιξε», ο Γάιος Σκορδίλης πέτυχε έξι διαδοχικούς πόντους και επί της ουσίας «κλείδωσε» τη νίκη στην τέταρτη περίοδο.

Δεκάλεπτα: 28-19, 53-43, 71-67, 91-82.
Διαιτητές: Φούφης-Πουρσανίδης Γ.-Παντελίδης
Απόλλωνας Πατρών (Βετούλας): Σκορδίλης 17, Αργυρόπουλος 4 (1), Γκάλογουεϊ 15 (2), Πεν 29 (5), Φιτζπάτρικ 17 (2), Αντωνάκης, Μπατής 3 (1), Ελ Αμίν, Μολφέτας 6 (2).
Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Κοξ 2, Ρόμπινσον 18, Τσακαλέρης, Βασιλόπουλος 6 (2), Μάρεϊ 10, Αθανασούλας 5, Μάρκοβιτς 8 (1), Δορκοφίκης 8, Ιωάννου 11, Τζόνσον 12 (4), Καλλές 2, Αβραμίδης.

Basketball Champions League: "Έπεσε" μαχόμενο το Περιστέρι
Ολυμπιακοί Αγώνες: Παραδόθηκε η Ολυμπιακή Φλόγα στη Γαλλία
Στην κορυφή της Ευρώπης για 7η φορά ο Λευτέρης Πετρούνιας - Ιστορικό χρυσό στο Ρίμινι
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός: Με Πετρούσεφ στην 12άδα για το Game 2 οι «ερυθρόλευκοι»