Basket League ΣΚΡΑΤΣ: Ρέθυμνο - ΚΑΟΔ 72-66 (photos)

Την πρώτη νίκη του στο πρωτάθλημα της Basket League ΣΚΡΑΤΣ πανηγύρισε το Ρέθυμνο, με 72-66 επί του ΚΑΟΔ στο «Μελίνα Μερκούρη».

Οι Δραμινοί ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 8-6 στο 6’ και 15-13 στο 13’, αλλά οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου ανέβασαν σταδιακά την απόδοσή τους, ισοφάρισαν σε 20-20 στο 16’ και κατάφεραν να κλείσουν μπροστά το ημίχρονο με 35-29. Το… νερό είχε ήδη μπει στο αυλάκι για τους Κρητικούς, που διατήρησαν τον απόλυτο έλεγχο στο δεύτερο μέρος (41-32 στο 23′, 48-39 στο 28′, 54-49 στο 32’) και δεν δυσκολεύτηκαν να φθάσουν στην πρώτη νίκη τους στη φετινή Basket League ΣΚΡΑΤΣ, παρά το ξέσπασμα των αντιπάλων τους. Αυτή ήταν, παράλληλα, η πρώτη φετινή ήττα του συγκροτήματος του Κώστα Μέξα.

Το Ρέθυμνο πήρε επί της ουσίας τον έλεγχο του αγώνα από τη δεύτερη περίοδο, βασιζόμενο στην κυριαρχία του στα ριμπάουντ. Οι γηπεδούχοι, με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Σίμπσον και Σάφτενααρ και το Φαγέ ελεγκτή της... εναέριας κυκλοφορίας, κατάφεραν με τη λήξη της τρίτης περιόδου να βρεθούν στο +11 (52-41). Ωστόσο, τα πολλά λάθη (18) και η χαλαρή άμυνα επέτρεψαν στους Δραμινούς να επανέλθουν. Ο Ζάρας... πήρε το όπλο του από τα 6,75μ., ο Άτκινς έδωσε λύσεις κοντά στο καλάθι και ο ΚΑΟΔ μείωσε στο 36’ σε 60-57. Κάπου εκεί, όμως, ανέλαβε δράση και στην επίθεση ο Φαγέ, ο οποίος σημειώνοντας τους 11 από τους 19 πόντους του στην τελευταία περίοδο οδήγησε εκ τους ασφαλούς τους Κρητικούς στην επικράτησή τους.

Διαιτητές: Ψαριανός, Μητσόπουλος, Βαρδάλος.
Δεκάλεπτα: 9-11, 35-29, 52-41, 72-66.
Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Σίμπσον 13 (1), Σχίζας 2, Κουμπούρας 4, Σάφτενααρ 11, Κάουνσιλ 4, Άλεν 9 (2), Καλαμπόκης 6, Φαγέ 19 (1), Χειλάρης, Σίνης, Κράβτσιτς 4.
ΚΑΟΔ (Μέξας): Σλαφτσάκης 5, Τζόνσον 7, Γεωργάκης 2, Άτκινς 16 (1), Όντομ 4, Σπυριδωνίδης 2, Μίτσελ 1, Ζάρας 12 (2), Λόι 13 (2), Χρυσικόπουλος 4.