Πανιώνιος - Κολοσσός Ρόδου 76-92 (photos)

Ο Κολοσσός Ρόδου εκμεταλλεύτηκε την ανετοιμότητα του Πανιωνίου και τον κέρδισε με 92-76 στο κλειστό της Νέας Σμύρνης.

Το εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο των νησιωτών, οπότε είχαν επί μέρους σκορ 21-9, αποδείχθηκε καθοριστικής σημασίας για την έκβαση του ματς. Η νεανική και χωρίς ξένους ομάδα του Θανάση Παπαχατζή κυνηγούσε μεν στο σκορ, αλλά παρακολουθώντας σε μικρή απόσταση τον αντίπαλο. Το ξέσπασμα του συγκροτήματος του Μιχάλη Κουταλιανού, όμως, έφερε τον Κολοσσό Ρόδου στο 71-49 στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου, «καθαρίζοντας» επί της ουσίας τη νίκη. Εξάλλου, οι Νεοσμυρνιώτες δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν στη συνέχεια, πέτυχαν μόλις πέντε πόντους στην τελευταία περίοδο και μοιραία γνώρισαν βαριά ήττα. Εντυπωσιακός ήταν ο Μάικ Τζέιμς, με 26 πόντους, εννέα ασίστ και οκτώ ριμπάουντ. Από τον Πανιώνιο ο Δημήτρης Σταμάτης τελείωσε με 16 πόντους, τρεις ασίστ, αλλά και πέντε λάθη.

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Μάνος, Γεωργιάδης.
Δεκάλεπτα: 13-26, 40-50, 49-71, 76-92.
Πανιώνιος (Παπαχατζής): Μωραΐτης 15(4), Πετρόπουλος 14, Οικονομόπουλος 7, Κουκουλάς 7, Σπυρόπουλος 2, Μελισουργός, Μοτσενίγος, Μπιλής 15,Σταμάτης 16,Δούκας.
Κολοσσός Ρόδου (Κουταλιανός): Τολιόπουλος, Λαρεντζάκης 2, Σιόλογκας, Καρίμ 5, Τζέιμς 26, Σμιθ 8, Στεφανίδης 7, Λίντεν 6, Τσάμης 12, Μπούλιαν 17 (3), Χάγκινς 9.

ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ
Euroleague: Ισοφάρισε η Μονακό τη Φενέρμπαχτσε μετά από ντέρμπι