Κόροιβος Αμαλιάδας - ΑΕΚ 80-67 (photos)

Στο πρώτο παιχνίδι στην ιστορία του στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ ο Κόροιβος Αμαλιάδας πανηγύρισε μεγάλη νίκη επί της ΑΕΚ με 80-67.

Όπως και πέρυσι, στην Α2, έτσι και φέτος το ηλειακό συγκρότημα επιβλήθηκε στο κλειστό του Δήμου Ήλιδας της «Ένωσης», κάνοντας ιδανικό ντεμπούτο στη μεγάλη κατηγορία. Μεγάλος πρωταγωνιστικής, ο Ρόμπερτ Λόουερι με 18 πόντους, τέσσερα ριμπάουντ και δύο ασίστ, ενώ 11 πόντους με τέσσερις ασίστ συνείσφερε ο Σάσα Βασίλιεβιτς. Από τους φιλοξενούμενους ο Μίλαν Μιλόσεβιτς είχε 8/11 δίποντα και συνολικά 16 πόντους, μαζί με έντεκα ριμπάουντ. Οι δύο αντίπαλοι συμβάδισαν στο σκορ μέχρι και το τρίτο δεκάλεπτο, αλλά στην τελευταία περίοδο με εξαιρετική άμυνα οι γηπεδούχοι δέχθηκαν μόλις 12 πόντους και πέτυχαν 25, φθάνοντας εν τέλει σε άνετη επικράτηση.

Διαιτητές: Σχινάς, Ψαριανός, Τζαφλέρης.
Δεκάλεπτα: 22-10, 41-37, 55-55, 80-67.
Κόροιβος Αμαλιάδας (Μαρκόπουλος): Μαγκέτι 10 (1), Λόουερι 18 (2), Γιαννακίδης 10 (2), Αγγελόπουλος 6, Παπαπέτρου, Ντέιβις 3 (1), Βασίλιεβιτς 11 (1), Κανονίδης 9 (3), Γκάρετ 9, Ντιμιτρίεφ, Γαλιώτος 4.
ΑΕΚ (Ζιάγκος): Παπαντωνίου 6 (1), Κάιλς 1, Σάκοτα 13 (1), Κασελάκης 2, Πολυτάρχου 8 (2), Ράιτ 5 (1), Καμπερίδης, Ουίλιαμσον 2, Σαρικόπουλος 14, Μιλόσεβιτς 16, Γκούλντριτζ.

Στο κλειστό των Άνω Λιοσίων το φάιναλ φορ της Elite League
Ο Τζο Μπαίντεν θα τιμήσει την Κέιτι Λεντέκι με το Προεδρικό Μετάλλιο της Ελευθερίας