Εφές Αναντολού - Ολυμπιακός 73-79

Ο Ολυμπιακός νίκησε την Εφές Αναντολού (79-73) στην πρεμιέρα του τουρνουά «Gloria Cup» που διεξάγεται στην Κωνσταντινούπολη και ξεκίνησε ιδανικά τις υποχρεώσεις του

Οι Πειραιώτες είχαν σε καλή μέρα τον Ματ Λοτζέσκι, αλλά και τους Μπράιαν Ντάνστον και Βασίλη Σπανούλη κι έφτασαν σε μία δίκαιη επικράτηση. Στον αντίποδα η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς προσπάθησε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση και κυριάρχησε στο τρίτο δεκάλεπτο, έχοντας κορυφαίο τον νεαρό Οσμάν, αλλά στο τέλος λύγισε στην δυνατή άμυνα της ελληνικής ομάδας.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και προηγήθηκε και με ένα γρήγορο σερί 8-0 μετέτρεψε το εις βάρος του 0-3 σε 8-3. Στη συνέχεια κυριάρχησε και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου τον βρήκε να προηγείται με τρεις πόντους διαφορά (24-21), έχοντας σε καλή μέρα τον Λοτζέσκι.

Στη δεύτερη περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να πραγματοποιούν εξίσου καλή εμφάνιση στην επίθεση, ενώ ήταν στα ίδια επίπεδα κυμάνθηκε η αμυντική λειτουργία του συγκροτήματος του Γιώργου Μπαρτζώκα. Κάπως έτσι στο 20' ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου έγραφε 49-41 για τους δευτεραθλητές Ελλάδος.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με δέκα πόντους διαφορά (53-43) κι έδειχνε να έχει τον απόλυτο έλεγχο στον αγώνα, αλλά η Εφές βρίσκοντας λύσεις κυρίως με τον Οσμάν όχι απλά επέστρεψε στο ματς, αλλά έκλεισε την τρίτη περίοδο έχοντας προβάδισμα ενός πόντους (61-60).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξέφυγαν μέχρι και με διαφορά έξι πόντων (66-60) και είχαν το πάνω χέρι. Η ομάδα του λιμανιού όμως έσφιξε την άμυνά της και σιγά - σιγά έκλεισε τη διαφορά, ενώ στο τέλος πέρασε μπροστά κι έφτασε μέχρι το ροζ φύλλο αγώνα.

Επόμενος αντίπαλος για τον Ολυμπιακό η Ουνικάχα Μάλαγα την προσεχή Πέμπτη (25/9, 18.00).

Δεκάλεπτα: 21-24, 41-49, 61-60, 73-79

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα μέσα από το Live του Onsports

{livechat}1268527{/livechat}

Ανοιχτό γάμο στην Πύλο κάνει ο Γιάννης Αντετοκούνμπο!
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Το ρεκόρ της «Ένωσης» κόντρα στους «πράσινους» και το ματς καριέρας του Ελίασον
Elite League: Στο Final 4 ο Ερμής Σχηματαρίου – Υποβιβάστηκε ο Αίας Ευόσμου
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: LIVE το Game 2 της σειράς των playoffs της Euroleague