ΚΑΟΔ: Νίκη με καλή εμφάνιση

Νικηφόρο ήταν το σημερινό (22/09) φιλικό… αποκαλυπτηρίων του ΚΑΟΔ με αντίπαλο την Ινσταμπούλ ΒΒ, στο «Δημήτρης Κραχτίδης».

Οι Δραμινοί, με καλή απόδοση κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, έφθασαν στην άτυπη νίκη επί της τουρκικής ομάδας με 66-59. Αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 32-28 στο ημίχρονο εν συνεχεία ανέβασαν την απόδοσή τους και με επιμέρους σκορ 26-12 στην τρίτη περίοδο διαμόρφωσαν το 55-44 στο 30’, μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία τη συνέχεια. Ο Κώστας Μέξας ήθελε αυτό το πολύ δυνατό φιλικό για να διαπιστώσει τη βελτίωση της ομάδας του μετά το τουρνουά της Κύμης. Είδε πράγματα που του άρεσαν, είδε και κάποιες αδυναμίες πάνω στις οποίες θα δουλέψει με τους παίκτες του το επόμενο διάστημα, για να εμφανιστούν πανέτοιμοι στις επίσημες αναμετρήσεις τους σε Κύπελλο Ελλάδας και Basket League ΟΠΑΠ.

Δεκάλεπτα: 18-22, 29-32, 55-44, 66-59.
ΚΑΟΔ (Μέξας): Σλαφτσάκης 12, Βασόγεβιτς 5 (1), Τζόνσον 14 (3), Γεωργάκης 4, Ζάρας 2, Λο 9 (1), Άτκινς 6 (1), Όντομ 6 (1), Σπυριδωνίδης, Μισέλ 6, Χρυσικόπουλος 2.
Ινσταμπούλ ΒΒ (Πόλατ): Σουάν 10 (2), Ακίν 3 (1), Ράιτ 9, Ντιλίκ, Στέφενσον 8, Μπιργκίν 8 (1), Οζιλντιρίμ 4, Πατσούν, Μπάλαζιτς 7 (1), Τοπάλογλου 10.

ΠΑΟΚ: Ίωση ο Κωνσταντέλιας και χάνει το ντέρμπι!
ΑΕΚ: Αγάλματα των Νεστορίδη και Παπαϊωάννου θα τοποθετηθούν στην «OPAP Arena»
Συνελήφθη γνωστός μπασκετμπολίστας για ενδοοικογενειακή βία - Χτυπούσε και δάγκωνε τη σύντροφό του
AEK: Ξανά αποχή από τους παίκτες – Όλα ανοικτά για το ματς με τον ΠΑΟΚ