Άρης - ΤΣΣΚΑ Μόσχας  60-59

Άρης - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 60-59

Ο Άρης νίκησε 60-59 την ΤΣΣΚΑ Μόσχας χάρη σε καλάθη του Μοχάμεντ Πάσαλιτς στα 0,2'' πριν το τέλος του αγώνα και οι «κίτρινοι» κατέκτησαν το τουρνουά προς τιμήν του Νίκου Γκάλη

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη κόντραρε στα ίσα τους πρωταθλητές Ρωσίας και βρήκε τον τρόπο να φτάσει σε μία σημαντική νίκη, έστω κι αν πρόκειται για φιλικό αγώνα και για μία φιλική διοργάνωση προς τιμήν του ενός και μοναδικού Νίκου Γκάλη.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα και είχαν το προβάδισμα, με το συγκρότημα του Δημήτρη Ιτούδη πάντως να αντιδρά και να προηγείται με 15-13 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία. Ο Άρης προηγήθηκε 31-29, αλλά το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με την «Αρκούδα» να είναι μπροστά 35-31 και να φαίνεται ότι είχε πάρει τα ηνία.

Η τρίτη περίοδος πάντως ήταν μία εντελώς διαφορετική ιστορία. Με επιμέρους σκορ 18-6 οι «κίτρινοι» όχι απλά ανέκτησαν το προβάδισμα, αλλά ξέφυγαν (49-41) κιόλας μέσα σε αποθέωση από τον κόσμο που βρισκόταν στο γήπεδο.

Η ΤΣΣΚΑ πάντως δεν τα παράτησε και στο τελευταίο δεκάλεπτο επέστρεψε στη διεκδίκηση του ματς και του τροπαίου. Η «ομάδα του Στρατού» προηγήθηκε 59-58 κι απέμεναν είκοσι δευτερόλεπτα. Ο Μοχάμεντ Πάσαλιτς πήρε την μπάλα και σούταρε, αστοχώντας, αλλά στη διεκδίκηση του ριμπάουντ η μπάλα βγήκε εκτός για τους γηπεδούχους.

Ο Δημήτρης Πρίφτης πήρε τάιμ άουτ και σχεδίασε την τελευταία επίθεση, ενώ είχαν απομείνει 3''. Ο Πάσαλιτς βγήκε από τα σκριν, προσποιήθηκε και σούταρε για δύο πόντους. Η μπάλα κατέληξε στο καλάθι με 0,2'' να απομένουν στο χρονόμετρο. Η ΤΣΣΚΑ δεν κατάφερε να κάνει κάτι και τελικά ο Άρης πανηγύρισε το πρώτο «Nick Galis Cup».

Δεκάλεπτα: 13-15, 31-35, 49-41, 60-59

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα μέσα από το LIVE του Onsports.

{livechat}1268437{/livechat}

ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ: Περισσότερα από 28 εκατομμύρια ευρώ σε κέρδη μοίρασε την προηγούμενη εβδομάδα