Ζορίστηκε, αλλά νίκησε!

Επηρεασμένος από τους αγώνες με την Μπαρτσελόνα εμφανίστηκε ο Παναθηναϊκός ο οποίος όμως νίκησε τον Πανιώνιο με 75-61.

Οι «πράσινοι» μετά τη σπουδαία πρόκριση απέναντι στους Καταλανούς εμφανίστηκαν κουρασμένοι –κάτι που φάνηκε ξεκάθαρα από το χαμηλό ποσοστό στις ελεύθερες βολές-, όμως πήραν το ροζ φύλλο αγώνα στην έδρα των «κυανέρυθρων» οι οποίοι απότην πλευρά τους ήταν πολύ διαβασμένοι. Με αυτό το «διπλό» το «τριφύλλι» έμεινε σε απόσταση αναπνοής από τον πρώτο Ολυμπιακό και όπως όλα δείχνουν η πρωτιά θα κριθεί στο ντέρμπι του ΣΕΦ.

Διατεθειμένος να περάσει την μπάλα κοντά στο καλάθι από το ξεκίνημα του αγώνα εμφανίστηκε ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» στις πρώτες τέσσερις επιθέσεις τους πέρασαν την μπάλα κοντά στο καλάθι, εκεί όπου ο Ίαν Βουγιούκας πέτυχε τους τέσσερις πρώτους πόντους των πρωταθλητών Ελλάδας, με τον Πανιώνιο πάντως να διατηρεί σε εκείνο το σημείο το προβάδισμα με 5-4 και 7-6. Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έτρεξαν ένα σερί 8-0 και ξέφυγαν με 14-7. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι φάνηκαν να ξυπνούν και στο τέλος της πρώτης περιόδου προηγήθηκαν με 23-20.

Ακριβώς με τη λήξη της πρώτης περιόδου υπήρξε ένταση, καθώς ο Αθανασούλας ενώ ήταν πεσμένος στο έδαφος, κλώτσησε τον Νικ Καλάθη, κάτι πάντως που δεν είδαν οι διαιτητές, ενώ ένταση υπήρξε και μεταξύ του Σάτο και του Μπάρλου, ευτυχώς όμως τα πνεύματα ηρέμησαν.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος να μην αφήσει τους αντιπάλους του να σκοράρουν με την ίδια ευκολία. Αυτό το κατάφερε, καθώς στο 16’ το ταμπλό έγραφε 32-27 υπέρ των «πράσινων». Στη συνέχεια οι «κυανέρυθροι» βρήκαν λύσεις κοντά στο καλάθι και κάπως έτσι το σκορ στο ημίχρονο ήταν 41-36 για τον Παναθηναϊκό.

Τίποτα δεν άλλαξε στην τρίτη περίοδο, με το «τριφύλλι» να έχει τον έλεγχο του ματς όμως να μην μπορεί να ξεφύγει. Τελικά οι «πράσινοι» πήραν προβάδισμα εννιά πόντων (51-42), όμως οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα αντέδρασαν και μείωσαν σε 50-52, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

Στα τελευταία δέκα λεπτά, ο Παναθηναϊκός έδειξε χαρακτήρα, βρήκε τις απαιτούμενες λύσεις και έφτασε τελικά στην επικράτηση με 75-61 πιο δύσκολα από ό, τι δείχνει το τελικό σκορ.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ρομέιν Σάτο ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 16 πόντους, ενώ τόσους είχε και ο Ζερμέιν Άντερσον του Πανιωνίου.

Δεκάλεπτα: 23-20, 36-41, 50-52, 61-75

Πανιώνιος (Μπαρτζώκας): Άντερσον 16 (4), Αθανασούλας 2, Γιαννόπουλος, Τσιάρας 9 (1), Μπατής 3 (1), Γιάνκοβιτς 2, Ιωάννου 10, Κοβίλ 8, Παραγυιός 7, Μπάρλος 4

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 6 (1), Μάριτς, Περπέρογλου 8 (2), Μπατίστ 6, Φώτσης 7, Σάτο 16 (3), Τσαρτσαρής 9 (1), Διαμαντίδης 3, Βουγιούκας 10, Καλάθης 7, Καϊμακόγλου 3

* Κατά τη διάρκεια του δευτέρου δεκαλέπτου ο πατέρας του Ίαν Βουιούκα ο οποίος βρισκόταν στην εξέδρα δέχτηκε φραστική επίθεση και αποχώρησε από το γήπεδο.

Europa Conference League: O Ελ Κααμπί MVP των πρώτων ημιτελικών
EURO 2024: Η UEFA άναψε το πράσινο φως για 26 παίκτες
Μεταγραφές, Ντόρτμουντ: Τέλος ο Ρόις - Αποχωρεί στο τέλος της σεζόν