Συνεχίζει πρώτος

Ο Ολυμπιακός νίκησε στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας τον Κολοσσό με 93-63 και με 23 νίκες σε ισάριθμους αγώνες έμεινε στην κορυφή της Α1.

Oι «ερυθρόλευκοι» στην αρχή του παιχνιδιού προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματα τους αφού ο αποκλεισμός από την Σιένα είναι ακόμα «φρέσκος». Ο Ντούσαν Ίβκοβιτς δοκίμασε αρκετά σχήματα, χρησιμοποίησε πολύ γρήγορα στο παιχνίδι και τον νεαρό Κατσίβελη. Οι Μπουρούσης και Μαυροκεφαλίδης (από 6 πόντους) ήταν οι πρώτοι σκόρερ των Πειραιωτών στο πρώτο δεκάλεπτο ενώ από την πλευρά του Κολοσσού τέσσερις πόντους είχε ο Πάνος. Η διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτό είχε πάει ξανά στους 7 πόντους 19-12 στο 9ο λεπτό. Σκορ περιόδου 21-14.

Νευρικό ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες στην δεύτερη περίοδο, ένα τρίποντο του Νίλσεν πήγε την διαφορά στους 10 πόντους 24-14 στο 12. Ο «Ντούντα» ήθελε να δώσει ανάσες σε παίκτες που τις είχαν ανάγκη όπως οι Σπανούλης και Νεστέροβιτς, δύο παίκτες που έχουν τραβήξει αρκετό «κουπί» από την αρχή της χρονιάς. Με καλάθι του Χαλπερίν η διαφορά πηγαίνει στους 12, 28-16 στο 15ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι με βολή του Θοδωρή Παπαλουκά πήγαν την διαφορά στους 13, 35-22 στο 18. Ο Ματ Νίλσεν έκανε πολύ καλή εμφάνιση σημείωσε γρήγορα - γρήγορα 15 πόντους και έγινε ο πρώτος σκόρερ του αγώνα. Ο Ολυμπιακός με διαδοχικά καλάθια από τους Χαλπερίν και Νίλσεν μεγάλωσε και άλλο την διαφορά, σκορ ημιχρόνου στο 42-25.

Ο Ολυμπιακός στο 2ο ημίχρονο προσπάθησε να τρέξει για να αυξήσει ακόμα περισσότερο την διαφορά, δυο τρίποντα από τους Έρτσεγκ και Τεόντοσιτς και ένα από τον Καλάθη κάνουν το σκορ 50-31 στο 22ο λεπτό. Οι Πειραιώτες είχαν βρει πλέον τον ρυθμό τους και δεν αντιμετώπιζαν κανένα πρόβλημα απέναντι στην ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου. Με 2 βολές από τον Γιάννη Μπουρούση και ένα κάρφωμα του Κώστα Παπανικολάου οι γηπεδούχοι παίρνουν «αέρα» 27 πόντων, 62-35 στο 25ο λεπτό. Οι κυπελλούχοι Ελλάδας συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, στο 30ο λεπτό με μια βολή του Κατσίβελη και ένα καλάθι και φάουλ από τον Έρτσεγκ το σκορ γίνεται 75-46 με το οποίο τελείωσε και η 3η περίοδος.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα και αυτό που «έψαχναν» οι δύο προπονητές ήταν να δοκιμάσουν διάφορα σχήματα και να δώσουν χρόνο σε παίκτες που μέχρι τώρα δεν είχαν μεγάλη συμμετοχή. Ο Γιάννης Μπουρούσης(20 πόντοι) ήταν πλέον ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με τον Νίλσεν να ακολουθεί με 17, ενώ από την άλλη πλευρά 16 είχε ο Καλάθης. Με 5 διαδοχικούς πόντους του Λουκά Μαυροκεφαλίδη η διαφορά για πρώτη φορά στον αγώνα πηγαίνει πάνω από τους 30 πόντους, 90-58 στο 37ο λεπτό. Τελικό σκορ στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας 93-63. Τέλος αξίζει να αναφερθεί οτι το "παρών" στο ΣΕΦ έδωσαν οι αδελφοί Αγγελόπουλοι που παρακολούθησαν τον αγώνα.

Δεκάλεπτα:21-14, 42-25, 75-46, 93-63

Ολυμπιακός: Παπαλουκάς 1, Γκόρντον, Μπουρούσης 20 (1), Νίλσεν 17 (1), Πελεκάνος 2, Μαυροκεφαλίδης 15, Χαλπερίν 8 (1), Γλυνιαδάκης, Παπανικόλαου6, Έρτσεγκ 12 (1), Τεεόντοσιτς 11 (1), Κατσίβελης 1.

Κολοσσός: Καλάθης 16 (1), Καυκής, Τζόρνταν 7 (1), Πάνος 6, Μανωλόπουλος 12 (2), Ασημακόπουλος 4, Χαρίσης 2, Τσάμης 10 (2), Γκόλεματς 3, Γεωργαλής 1, Δάνας, Ιβάνοβιτς 2.

Θυμηθείτε παρακάτω το LIVE της αναμέτρησης.