Νίκη τριάδας για ΠΑΟΚ

Μία σπουδαία νίκη κατέκτησε ο ΠΑΟΚ απέναντι στον Ηλυσιακό στο κλειστό της Πυλαίας επικρατώντας με 66-52.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και έπαιξε καλή άμυνα στο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς δέχτηκε μόλις 10 πόντους από τον Ηλυσιακό που βασίστηκε κυρίως στους Κασελάκη και Τόντιτς. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν πίσω στο σκορ, καθώς το συγκρότημα του Σούλη Μαρκόπουλου προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 17-10. Στη συνέχεια όμως ο Ηλυσιακός αντέδρασε και βελτιώθηκε σημαντικά στον επιθετικό τομέα. Η διαφορά έφτασε ακόμη και στον πόντο, αλλά η ομάδα της Θεσσαλονίκης κατάφερε να φύγει για τα αποδυτήρια έχοντας ένα μικρό προβάδισμα τριών πόντων (34-31).

Ο ΠΑΟΚ επέβαλε τον ρυθμό του στη συνέχεια και δεν αντιμετώπισε πολλά προβλήματα από τους φιλοξενούμενους που προσπαθούσαν αλλά δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι καλό. Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι στο σκορ με 50-43, ενώ ξέφυγαν με την έναρξη της τελευταίας περιόδου. Έτσι τα τελευταία λεπρά απέκτησαν διαδικαστικό χαρακλήρα με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τους δύο βαθμούς της νίκης επικρατώντας με 66-52.

Δεκάλεπτα: 17-10, 34-31, 50-43, 66-52.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 19 (5), Αράπης, Αποστολίδης 7 (1), Δέδας 3 (1), Ντόζιερ 21, Στίγκερς 10 (1), Καλλές, Γκετσέβσκι 6, Σαβίδης, Καζάκος, Σπυρόπουλος.
Ηλυσιακός (Φλεβαράκης): Καρύδας 9 (1), Κυρίτσης 7 (1), Χατζής 7, Παπαντωνίου, Κανονίδης, Κουκουλάς, Τόντιτς 12, Κασελάκης 8 (2), Γαλιώτος 2, Ντόουσον 5.

Επίσημη η παραμονή του Τσάβι στην Μπαρτσελόνα
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Νάτοι, νάτοι οι Πρωταθλητές» - Η ατμόσφαιρα στην «OPAP Arena» κι η αποθέωση
Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι: Εκτός Χουάντσο και Μπάλντγουιν
Volley League: Μία αγωνιστική κεκλεισμένων των θυρών στον Ολυμπιακό από τη ΔΕΑΒ