«Αυτοκράτορας» στο Μαρούσι

Κυριαρχώντας από την αρχή μέχρι το τέλος ο Άρης πέρασε πανεύκολα από το Μαρούσι με 71-82 και θύμισε παλιές καλές εποχές.

Οι παίκτες του Λευτέρη Σούμποτιτς μπήκαν δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν με 20-9 στο 7’ δείχνοντας από το ξεκίνημα τις διαθέσεις τους. Το Μαρούσι δεν κατόρθωσε να αντιδράσει και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 27-16 υπέρ των «πράσινων».

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Άρης συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς και όχι μόνο διατήρησε το προβάδισμά του, αλλά άνοιξε και τη διαφορά, καθώς στο 20’ το ταμπλό έγραφε 28-45.

Η αντίδραση του Αμαρουσίου ήταν καθυστερημένη, καθώς άρχισε να κοντράρει τους Θεσσαλονικείς από το τρίτο δεκάλεπτο και μετά. Στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα ο σύλλογος των βορείων προαστίων επικράτησε με επιμέρους σκορ 16-15 και μείωσε σε 44-60.

Η τελευταία περίοδος δεν επιφύλασσε κάποια έκπληξη . Ο Άρης κράτησε με ευκολία τα ηνία του αγώνα και επιστρέφει στη Θεσσαλονίκη με το ροζ φύλλο αγώνα πιο εύκολα από ό, τι δείχνει το τελικό σκορ.

Δεκάλεπτα: 16-27, 28-45, 44-60, 71-82.
Μαρούσι (Αλεξανδρής): Σούμπτερ 6, Νοέας 2, Μπάγκαριτς 1, Ακεψιμαΐδης 9 (1), Μπάσντεν 11 (1), Χαριτόπουλος 12 (3), Γκαγκαλουδης 13 (1), Κλεμέντε 10, Κογιαντίνοβιτς 7 (1).
Άρης (Σούμποτιτς): Μπράουν 14 (2), Τσαϊρέλης 11, Χαραλαμπίδης 18 (1), Σκορδίλης 4, Κουμπούρας, Μπάβτσιτς 18 (2), Χρυσικόπουλος, Σλούκας 11 (1), Τόμας 6.

Youth League: Πέρασε η Μίλαν και παίζει με Ολυμπιακό
Σερέλης: "Θέλουμε να κρατήσουμε την έδρα μας και να πάμε στο Βερολίνο"
Σπανούλης: "Είμαι περήφανος για τους παίκτες μου"
Παναθηναϊκός AKTOR: “Καθάρισε” το Περιστέρι και “σφράγισε” την πρωτιά με το μυαλό στη Μακάμπι