Πανιώνιος: Έκανε το πρώτο βήμα (photos)

«Κεφάλι» στο σκορ στην προημιτελική σειρά με τον ΚΑΟΔ πήρε ο Πανιώνιος, μετά τη νίκη του με 83-73 στη Νέα Σμύρνη.

Το συγκρότημα του Γιάννη Σφαιρόπουλου υπερασπίστηκε την έδρα του και απέχει μία νίκη από την πρόκρισή του στην ημιτελική φάση των πλέι οφ της φετινής Basket League ΟΠΑΠ. Ο δεύτερος αγώνας μεταξύ των δύο ομάδων θα γίνει την Πέμπτη (08/05, 16.00) στο «Δημήτρης Κραχτίδης». Πρώτος σκόρερ των Νεοσμυρνιωτών ήταν ο συνήθης ύποπτος Έρικ ΜακΚόλουμ, με 25 πόντους, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Έντιν Μπάβτσιτς με 29 πόντους, εφτά ριμπάουντ κι ένα κλέψιμο.

Ένα ξέσπασμα του Πανιωνίου σε άμυνα και επίθεση στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο αποδείχθηκε «σωτήριο» για τους «κυανέρυθρους», που έβλεπαν τον ΚΑΟΔ για τρεις περιόδους να ονειρεύεται την έκπληξη, χάρη σε έναν εξαιρετικό από μέση και μακρινή απόσταση Μπάβτσιτς. Από τους Δραμινούς προήλθε το πρώτο καλάθι του ματς, διά χειρός Τζέι Κόβαν Μπράουν, αλλά οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου πήραν άμεσα τον έλεγχο και, μαζί, τα ηνία του σκορ (8-4 στο 3′, 12-8 στο 6′, 26-19 στο 11′). Η κατάσταση δεν άλλαξε μέχρι και το ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να διατηρούν την πρωτοπορία, με 36-28 στο 15′ και με 45-39 στο φινάλε του πρώτου μέρους. Το συγκρότημα του Νέναντ Μάρκοβιτς ξεκίνησε δυνατά στο δεύτερο μέρος και μείωσε στον πόντο  (45-44 στο 22′), αλλά ο Πανιώνιος δεν πανικοβλήθηκε και παρέμεινε μπροστά στο σκορ μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου (60-57). Στην τελευταία περίοδο, ο Μαρκ Κάρτερ έδωσε το έναυσμα από τα 6,75μ. για ένα σερί 9-0 του Πανιωνίου, με το οποίο η ομάδα του ξέφυγε με 69-57 στο 33’, «καθαρίζοντας» επί της ουσίας τη νίκη.

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Καλδίρης, Διαμαντής.
Δεκάλεπτα: 23-19, 45-39, 60-57, 83-73.
Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μακ Κόλουμ 25 (1), Ντούβνιακ 10 (2), Κάρτερ 7 (2), Μίλμπουρν 11 (2), Αθανασούλας, Μπατής 11 (2), Σκορδίλης 4, Λάνγκφορντ 9 (1), Μίτσελ, Σίμτσακ, Σαλούστρος 6 (2).
ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης, Τζόουνς 12 (1), Στίγκερς, Μπράουν 15, Βον 4, Μάρκοβιτς 10 , Σπυριδωνίδης, Μπάβτσιτς 29 (3), Ζάρας 3.

Πόλο: Διπλή πρόκριση για τον Υδραϊκό
Ρέντη: Διάλογος-σοκ ανήλικων συλληφθέντων - Καμαρώνει που τον περιμένουν στις φυλακές Αυλώνα!
Euroleague: «Καταιγίδα» η Ρεάλ, εύκολα το 1-0! – Highlights και τηλεοπτικό πρόγραμμα
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Μπλόκο» της ΕΛΑΣ στη συγκέντρωση φίλων της «Ένωσης» στο ξενοδοχείο της ομάδας!