Πανελευσινιακός: Έχασε, αλλά έμεινε (photos)

Ο Πανελευσινιακός γνώρισε την ήττα με 71-63 στο κλειστό της Γούβας από την Κηφισιά, αλλά παρέμεινε στην Basket League ΟΠΑΠ.

Οι «σταχυοφόροι» εκμεταλλεύτηκαν τα υπόλοιπα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής και πανηγύρισαν τη σωτηρία τους, αντίστοιχα οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου «σφράγισαν» με το «διπλό» την πέμπτη θέση της κανονικής περιόδου. Με πρωταγωνιστές τους Ψαθά και Λιακόπουλο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 14-8 στο 7’ και με 19-16 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως, οι παίκτες του Γιώργου Σκαραφίγκα εμφανίστηκαν πιο αποφασιστικοί και με σερί 11-0 πήραν «κεφάλι» στο σκορ (33-22), με τον Παπαμακάριο να οργανώνει και τον Κάιλς να αποτελεί την «αιχμή του δόρατος» στην επίθεση. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 43-36, ενώ στο 23’ οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 47-37.

Ωστόσο, σαν να έπαθαν μπλακ άουτ δέχθηκαν 16 αναπάντητους πόντους κι έμειναν πίσω, με 53-47, λίγο πριν από τη λήξη της τρίτης περιόδου.
Οι πολύπειροι Κακιούζης (12π. και 15 ριμπάουντ) και Μπάρλος (13π.) φρόντισαν να κρατήσουν μπροστά την Κηφισιά, τη στιγμή που το άγχος «έπνιγε» τον Πανελευσινιακό. Οι γηπεδούχοι έμοιαζαν να έχουν το μυαλό τους στο... θρίλερ του Ρεθύμνου, το οποίο ολοκληρώθηκε περίπου δύο λεπτά πριν από τη λήξη του ματς στη Γούβα και είχε κατάληξη ευνοϊκή για εκείνους. Χαλαρώνοντας, αφού ο στόχος επιτεύχθηκε έστω και διά της πλαγίας οδού, γνώρισαν φυσιολογική ήττα από το συγκρότημα του Ηλία Παπαθεοδώρου, με 71-63.

Διαιτητές: Σχινάς, Αναστασόπουλος, Μητσόπουλος.
Δεκάλεπτα: 16-19, 43-36, 48-53, 63-71.
Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου 2, Παπαμακάριος 7, Αράπης 3, Κάιλς 8 (1), Τζόουνς 11, Φαγιέ 10, Φίσερ 7 (1), Μελισσαράτος 8, Τλέρνρ, Μάντζαρης 7 (1).
Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Βασίλιεβιτς 10 (2), Λιακόπουλος 9 (1), Ρις 2, Κομποδιέτας 3 (1), Ψαθάς 10 (1), Πίτερσον 3, Γουντς 6, Τσαλδάρης 3 (1), Αντεγκμπόγιε, Κακιούζης 12 (1), Μπάρλος 13 (1).

Μαρία Σάκκαρη: Εντυπωσιακή εμφάνιση στη Μαδρίτη και πρόκριση στον τρίτο γύρο
Γιαννακόπουλος: Mην υπάρξουν αντιδράσεις για τη διαιτησία - Δική μου δουλειά να διασφαλίσω το 50-50
Μακάμπι Τελ Αβίβ: Αλλαγή έδρας για τα ματς με τον Παναθηναϊκό AKTOR και με περισσότερους φιλάθλους
Σούπερ προσφορά* από το Pamestoixima.gr για τη σημερινή μάχη του Παναθηναϊκού στη Euroleague