Απόλλων Πατρών: Νίκησε και την Κηφισιά

Ο Απόλλωνας Πάτρας επικράτησε 75-67 της Κηφισιάς στην έδρα του, κάνοντας δεύτερη σερί νίκη στις τελευταίες αγωνιστικές της Basket League ΟΠΑΠ.

Σημαντική νίκη για την ομάδα της Πάτρας, μπροστά σε περισσότερους από 2000 φιλάθλους, με την οποία ο Απόλλων έχει βάσιμες ελπίδες να καταφέρει να μπει στα πλέι οφ του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Βετούλα κατάφερε να «γυρίσει» το ματς με την εξαιρετική Κηφισιά, παρά το γεγονός ότι δεν ήταν σε καλή μέρα στην περιφέρεια και βρέθηκε να χάνει με επτά πόντους στο ημίχρονο του αγώνα.

Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τις δυο ομάδες να κάνουν αρκετά λάθη και καμία από τις δυο να μην βρίσκει ρυθμό έτσι ώστε να ξεφύγει στο σκορ (17-14), με την Κηφισιά στο δεύτερο να καταφέρνει να επιβάλει το δικό της παιχνίδι και να παίρνει προβάδισμα επτά πόντων στην ανάπαυλα (36-29). Ο Απόλλων στο τρίτο δεκάλεπτο βελτίωσε πάρα πολύ την άμυνά του, κατάφερε με αρκετά εύκολα καλάθια να επιστρέψει στο ματς και να προσπεράσει (57-49), συντηρώντας τη διαφορά ως το φινάλε και το τελικό 75-67 που του έδωσε σημαντική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-14,29-36,57-49,75-67

Απόλλων Πατρών (Βετούλας): Ρος 13(3/8δ,4ρ,5ας,4κλ,4λ), Αργυρόπουλος 11,Ντάνιελ 11,Ουίλσον 8(12ρ), Λιανός, Πέτροβιτς 9, Πελεκούδας 4,Μολφέτας 2,Νιφόρας, Ζαφείρης, Μιλουντίνοβιτς 14(4/4δ),Χοτ 3

Νέα Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Βασίλιεβιτς 9, Λιακόπουλος 14,Χατζηνικόλας ,Σιούτης 3,Ψαθάς, Γκάρετ 8(9ρ),Γουντς 11,Τσαλδάρης 14(3/9τρ), Αντεμπόγιε 4,Κακιούζης 2,Μπάρλος 2