Πανελευσινιακός: Ο νόμος της Γούβας! (photos)

Εντυπωσιακός ήταν στο κλειστό της Γούβας ο Πανελευσινιακός, που πήρε ευρείας έκτασης νίκη επί των Τρικάλων BC με 94-77.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν με 6-0, με το πρώτο καλάθι των Θεσσαλών να επιτυγχάνεται με κάρφωμα του Πάτρικ Γιούινγκ Τζούνιορ. Οι «σταχυοφόροι» συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο και στη συνέχεια (15-4 στο 6’, 21-13 στο 10’), με τους παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη να δείχνουν να τα έχουν χαμένα. Η άνοδος του Κρις Έβανς και οι διαδοχικοί πόντοι του Χρήστου Δεληγιάννη έκλεισαν την ψαλίδα για τους φιλοξενούμενους (26-20 στο 14’), όπως όμως αποδείχθηκε προσωρινά, μια και τα τρίποντα των Αράπη - Μάντζαρη έστειλαν και πάλι τον Πανελευσινιακό σε απόσταση ασφαλείας (32-20), ενώ όταν στην εξίσωση του σκοραρίσματος μπήκε και ο Μοχάμεντ Φαγέ το σκορ ξέφυγε (44-25 στο 29’, 48-28 στο ημίχρονο).

Σε τυπική διαδικασία εξελίχθηκε το δεύτερο μέρος, καθώς το συγκρότημα του Γιώργου Σκαραφίγκα συνέχισε να υπερτερεί σε όλους τους τομείς. Με τρίποντο του Αντώνη Μάντζαρη η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο +20 (75-55) για τους γηπεδούχους, με τα Τρίκαλα BC να έχουν ξεμείνει από λύσεις. Απόλυτα λογικά, λοιπόν, οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη και μαζί βαθιά βαθμολογική ανάσα στη μάχη που δίνουν για παραμονή στη μεγάλη κατηγορία. Εντυπωσιακός στο δεύτερο ημίχρονο ο Ντέιβιντ Κάιλς, που τέλειωσε με 20 πόντους, συν τέσσερα ριμπάουντ και δύο ασίστ. Από τους ηττημένους ο Έβανς είχε 16 πόντους, έξι ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο, αλλά και τρία λάθη.

Διαιτητές: Σχινάς, Κορομηλάς, Ταβουλαρέας.
Δεκάλεπτα: 22-13, 48-28, 75-55, 94-77.
Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου 6 (1), Παπαμακάριος 7 (1), Αράπης 5 (1), Κάιλς 20 (4), Τζόουνς 6, Φαγέ 18 (1), Φίσερ 8, Μελισσαράτος 1, Τέρνερ 10, Ούζας, Μάντζαρης 8 (2), Αβραμίδης 5.
Τρίκαλα BC (Φλεβαράκης): Έβανς 16 (1), Περούνισιτς 5 (1), Γιούινγκ Τζούνιορ 9, Γιαννακίδης 3 (1), Πέτροβιτς 6 (2), Λεκάκης, Πορίνι 4, Σαπ 10 (2), Δεληγιάννης 13, Ματαλόν 7 (1), Πάνος 4, Νικολόπουλος.

Δείτε αποκλειστικά βίντεο στο Onsports TV.

Formula 1: Σκέψεις για αλλαγή στη βαθμολόγηση