Άρης: Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό (photos)

Με καλή απόδοση στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Άρης «καθάρισε» από νωρίς την υπόθεση νίκης επί του Πανελευσινιακού στο «Nick Galis Hall» (75-61).

Οι Θεσσαλονικείς έφθασαν τις δέκα νίκες σε 23 αγώνες τους στην Basket League ΟΠΑΠ, γεγονός που τους απαλλάσσει οριστικά από το άγχος του υποβιβασμού και πλέον βλέπουν την είσοδό τους στην οκτάδα και τη συμμετοχή τους στα πλέι οφ. Αντίθετα, η ομάδα της Ελευσίνας θα δώσει τη μάχη της παραμονής στις τρεις αγωνιστικές που απομένουν έως το τέλος της κανονικής περιόδου. Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Αντώνης Ασημακόπουλος με 16 πόντους, συν εφτά ριμπάουντ, ενώ από τους ηττημένους ο Ντέιβιντ Κάιλς είχε 13 πόντους αλλά με 2/9 σουτ εντός παιδιάς, τρία ριμπάουντ, μία ασίστ κι ένα κλέψιμο.

Η «εξαφάνιση» των παικτών του Γιώργου Σκαραφίγκα για 11 λεπτά ήταν το «κλειδί» της νίκης του συγκροτήματος του Μίλαν Μίνιτς, που έπαιξε για πρώτη φορά φέτος χωρίς να έχει στη διάθεσή του τον αποχωρήσαντα Γιάννη Αθηναίου. Από το 13-13 στο 7.30’ το σκορ εκτοξεύθηκε στο 35-17 στο 18’, με επιμέρους σερί 22-4, με τους γηπεδούχους να κυριαρχούν κάτω από το καλάθι. Με γρήγορο 7-0 οι «σταχυοφόροι» περιόρισαν τη διαφορά στο -11 στο ημίχρονο (35-24), ενώ με τον Ούζας να πετυχαίνει οκτώ πόντους σε 4’ μείωσαν σε 40-37 στο 24’. Στο σημείο εκείνο, όμως, ο Άρης έδειξε αποφασισμένος να μην τεθεί θέμα... αμφισβήτησης. Με πρωταγωνιστές τους Μούρτο και Ασημακόπουλο απάντησε με 9-0, έστειλε ξανά τη διαφορά στο +14 (51-37) και «καθάρισε», επί της ουσίας, το ματς. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν τα ψυχικά αποθέματα για προσπάθεια δεύτερης ανατροπής και υπέκυψαν φυσιολογικά.

Διαιτητές: Πηλοΐδης, Αφεντουλίδης, Μαγκλογιάννης.
Δεκάλεπτα: 17-15, 35-24, 58-47, 75-61.
Άρης (Μίνιτς): Μποχωρίδης 6 (1), Πελεκάνος 6, Γκίκας 9 (1), Ασημακόπουλος 16 (4), Χαρίσης 2, Λαρετζάκης 14 (1), Βεζένκοφ 8 (1), Σαρικόπουλος 6, Μούρτος 8.
Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου, Παπαμακάριος 5 (1), Κάιλς 13 (1), Δημακός, Τζόουνς, Φαγέ 6 (1), Φίσερ 2, Μελισσαράτος 8, Τέρνερ 7, Ούζας 12 (2), Μάντζαρης 8 (2).

Δείτε αποκλειστικά βίντεο στο Onsports TV.

Μακάμπι Τελ Αβίβ: Αλλαγή έδρας για τα ματς με τον Παναθηναϊκό AKTOR και με περισσότερους φιλάθλους
Σούπερ προσφορά* από το Pamestoixima.gr για τη σημερινή μάχη του Παναθηναϊκού στη Euroleague
Γιάννης Αντετοκούνμπο: Παντρεύεται στην Ελλάδα το καλοκαίρι - Πού θα γίνει ο γάμος (vid)
Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Με 1.600 φιλάθλους οι Άγγλοι στο «Γ. Καραϊκάκης»