Ρέθυμνο: «Κράτησε» έως το τέλος (photos)

Το Ρέθυμνο άντεξε στην αντεπίθεση του ΚΑΟΔ και πήρε σπουδαία νίκη στο «Μελίνα Μερκούρη», με 77-72.

Με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας όχι μόνο στα δίποντα αλλά και από την περιφέρεια και κυριαρχία στα ριμπάουντ οι Κρητικοί πήραν εξ αρχής το προβάδισμα και δεν το έχασαν σε κανένα σημείο του ματς. Οι Δραμινοί προσπάθησαν να πιέσουν τον αντίπαλό τους, τον ανάγκασαν σε αρκετά λάθη, αλλά παρά την αντεπίθεσή τους στο δεύτερο μέρος δεν μπόρεσαν να κάνουν την ανατροπή. Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Κένι Γκάμπριελ με 26 πόντους, συν δέκα ριμπάουντ, δύο κλεψίματα κι ένα κόψιμο, ενώ από τους ηττημένους ο Τζέι Κόβαν Μπράουν είχε 24 πόντους, τέσσερα ριμπάουντ, μία ασίστ κι άλλο ένα κόψιμο.

Οι παίκτες του Γιώργου Καλαφατάκη ξεκίνησαν ιδανικά και προηγήθηκαν με 12-2 και 20-14 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου. Δεν άλλαξε ο ρυθμός μέχρι και το ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να έχουν τον απόλυτο έλεγχο και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +16 (43-27). Το συγκρότημα του Νέναντ Μάρκοβιτς επιχείρησε να ξαναμπεί στη διεκδίκηση της νίκης στο δεύτερο ημίχρονο και μπροστάρη τον Τζέι Κόβαν Μπράουν μείωσε σε 55-45 στο 28’ και σε 63-57 έξι λεπτά αργότερα. Ωστόσο, οι Κρητικοί αποδείχθηκαν πολύ σοβαροί για να αυτοκτονήσουν και μάλιστα εντός έδρας. Τζάστιν Χαρτ και Κένι Γκάμπριελ «καθάρισαν» για την ομάδα τους (71-58), που με την ένατη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα απομακρύνθηκε κι άλλο από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.

Διαιτητές: Π. Αναστόπουλος, Μητσόπουλος, Δεσλής.
Δεκάλεπτα: 20-14, 43-27, 58-46, 77-72.
Ρέθυμνο (Καλαφατάκης): Χαρτ 15 (2), Καλλινικίδης, Κουμπούρας 6, Αγγελόπουλος, Ράιτ 6 (1), Καλαμπόκης 7 (1), Κανονίδης , Σίννης, Λάτοβιτς, Εζιούκου 8, Ντρτσα 9 (1), Γκάμπριελ 26.
ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης, Τζόουνς 12 (2), Στίγκερς 7 (1), Μπράουν 24 (1), Βον 4, Μάρκοβιτς, Μπάβτσιτς 8, Ζάρας 13 (2), Μπένας 4.

Δείτε αποκλειστικά βίντεο στο Onsports TV.