ΚΑΟΔ: Δεν… αυτοκτόνησε κόντρα στον ΠΑΟΚ (photos)

Ακόμα μία μεγάλη νίκη πανηγύρισε ο ΚΑΟΔ στο «Δημήτρης Κραχτίδης», καθώς επικράτησε και του ΠΑΟΚ με 90-85 στην παράταση.

Καλύτερα μπήκαν στο ματς οι Δραμινοί και βρέθηκαν από νωρίς σε θέση οδηγού, με 12-4 στο 4’ και με 22-18 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου. Αρχικά με το Γιώργο Μπόγρη κι εν συνεχεία με το Γιώργο Δέδα οι Θεσσαλονικείς ισοφάρισαν σε 22-22 και 28-28, αλλά οι παίκτες του Νέναντ Μάρκοβιτς βρήκαν τις λύσεις και ξέφυγαν εκ νέου, με 42-35 στο ημίχρονο, εκμεταλλευόμενοι το καλό περιφερειακό σουτ τους, αλλά και τα πολλά λάθη στα οποία υπέπεσαν οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο μέρος. Οι παίκτες του Νέναντ Μάρκοβιτς έδειχναν να ελέγχουν πλήρως το ρυθμό, όταν βρέθηκαν να προηγούνται με 50-38 στο 24’, αλλά οι Θεσσαλονικείς δεν είχαν πει την τελευταία λέξη τους και μείωσαν σε 58-53 και 61-58 στο 30’. Οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν μόλις τέσσερα λεπτά για να αποκαταστήσουν την… τάξη. Άνοιξαν εκ νέου την ψαλίδα στο σκορ (71-62), αλλά και πάλι το συγκρότημα του Σούλη Μαρκόπουλου δεν το έβαλε κάτω και με 2/2 βολές του Βαγγέλη Μαργαρίτη έκανε την ανατροπή (71-72 στο 38’).

Ο Απόλλωνας Τσόχλας, μάλιστα, έδωσε και... αέρα τριών πόντων στην ομάδα του, επίσης με 2/2 βολές (71-74), ο Θοδωρής Ζάρας με 1/2 μείωσε στο δίποντο και ο Έντιν Μπάβτσιτς, με... κρύο αίμα, έκανε το 2/2 και ισοφάρισε, στέλνοντας το ματς στην παράταση. Οι Δραμινοί αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι και με περισσότερες λύσεις στο έξτρα πεντάλεπτο, φθάνοντας στην κατάκτηση του ροζ φύλλου. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με σερί τεσσάρων πόντων (74-78), αλλά στη συνέχεια ανέλαβαν δράση οι Μπράουν και Τζόουνς και οδήγησαν την ομάδα τους σε επιμέρους σκορ 12-3, «καθαρίζοντας» τη νίκη.

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Μάνος, Μαγκλογιάννης.
Δεκάλεπτα: 22-18, 42-35, 61-58, 74-74 (κ.α.), 90-85.
ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 6 (1), Τζόουνς 14 (1), Στίγκερς 13 (3), Μπράουν 24 (3), Βον 10, Μάρκοβιτς 4 (1), Μπάβτσιτς 14 (2), Ζάρας 3, Μπένας 2.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 12, Κούπερ 8, Χαραλαμπίδης 10 (1), Τσόχλας 6, Τσαϊρέλης 7, Δέδας 12 (2), Μάργαρίτης 15, Καλλές 2, Μπόγρης 10, Κασελάκης 3, Λιάπης.

Δείτε αποκλειστικά βίντεο στο OnsportsTV.

«Πάρτι» της Παρί Σεν Ζερμέν στη Βαρκελώνη και ραντεβού με Ντόρτμουντ στα ημιτελικά
Θρίαμβος για το Περιστέρι του Σπανούλη - Ιστορική πρόκριση στο Final Four του BCL
Γνώριμοι στην Ελλάδα οι διαιτητές στις ρεβάνς ΠΑΟΚ - Μπριζ και Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός
Γκάφα ολκής από οπαδούς της Μπαρτσελόνα - Επιτέθηκαν στο πούλμαν της ομάδας τους (vid)