Απόλλωνας Πάτρας: Ανατροπή και «διπλό» στη Γούβα, 73-66 τον Πανευλισινιακό

Ο Απόλλων Πάτρας έχανε εννιά πόντους δύο λεπτά πριν το τέλος στη Γούβα, αλλά έστειλε το ματς στην παράταση κι εκεί πήρε τη σπουδαία νίκη με 73-66 επί του Πανελευσινιακού.

Οι γηπεδούχοι ήταν μία «ανάσα» από τη νίκη παραμονής καθώς νικούσαν 60-51 με λιγότερο από δύο λεπτά για το τέλος, αλλά υπέπεσαν σε διαδοχικά λάθη και οι Πατρινοί ισοφάρισαν 61-61 με τρίποντο του Αργυρόπουλου στέλνοντας το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο.

Πλέον οι παίκτες του Νίκου Βετούλα είχαν την ψυχολογία με το μέρος τους και παίζοντας έξυπνα πανηγύρισαν ένα διπλό που τους κρατάει από τώρα στην Α1 και του χρόνου, ενώ βλέπουν οκτάδα και πλέι οφ! Παράλληλα ανέβηκαν στους 30 βαθμούς.

Στον αντίποδα οι γηπεδούχοι έμειναν στους 27 βαθμούς και κινδυνεύουν άμεσα με υποβιβασμό, καθώς θα χρειαστούν νίκες εκτός προγράμματος στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές.

Το δίδυμο των Ντάνιελ και Ουίλσον έκανε θραύση για τους θριαμβευτές με τον πρώτο να σταματάει στους 20 πόντους και τον δεύτερο να προσφέρει 17. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Φαγιέ με 19.

Δεκάλεπτα: 23-13, 35-35, 51-46, 61-61, 66-73 παρ.

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου 2, Παπαμακάριους 8 (1), Κάιλς 7 (1), Τζόουνς 14, Μαγγουνής, Φαγιέ 19 (1), Φίσερ 2, Τέρνερ 12, Ούζας, Μάντζαρης, Αβραμίδης

Απόλλωνας Πάτρας (Βετούλας): Αργυρόπουλος 12 (2), Καπερώνης, Ντάνιελ 20, Ουίλσον 17 (1), Λιανός 3 (1), Πέτροβιτς 10 (2), Πελεκούδας, Μιλουτίνοβιτς 3, Χοτ 2, Μπολντς 6

Δείτε αποκλειστικά βίντεο στο Onsports TV

Λιονέλ Μέσι: Οδήγησε με οργια στην ανατροπή την Ίντερ Μαϊάμι - Συνεχίζει στην κορυφή (video)
Formula 1: Στοχεύει στον κορυφαίο η Mercedes!
NBA: Πήραν πίσω το πλεονέκτημα οι Σέλτικς, αντίδραση από Λέικερς - Οι Θάντερ ετοιμάζουν «σκούπα»
Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων της ημέρας (28/04) - «Τίτλος για έναν» στο ΠΑΟΚ - ΑΕΚ