Καβάλα για play off

Σπουδαία νίκη κατέκτησε η Καβάλα απέναντι στον Πανιώνιο με 84-75 κάνοντας παράλληλα ένα σημαντικό βήμα για τα play off.

Η Καβάλα ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και με τη δύναμη του κόσμου που έδωσε δυναμικό παρών στο κλειστό της Καλαμίτσας πήρε το προβάδισμα από την αρχή. Ο Λαμόντ ΜάκΙντος ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και οδήγησε την ομάδα του στον επιθετικό τομέα. Από την άλλη η άμυνα του Πανιωνίου δεν ήταν καλή, με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με 24-18 υπέρ των γηπεδούχων. Η διαφορά ανέβηκε στη συνέχεια για το συγκρότημα του Δημήτρη Πρίφτη, καθώς η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε ιδιαίτερα. Το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με 47-39 με τον Πανιώνιο να μην μπορεί να επιβάλει τον ρυθμό του.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου ο Πανιώνιος βελτιώθηκε αμυντικά και δέχτηκε μόλις 12 πόντους σε δέκα λεπτά, ενώ σημείωσε 14. Έτσι η διαφορά δεν ξέφυγε και οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έμειναν μέσα στο παιχνίδι και διεκδίκησαν τη νίκη μέχρι το τέλος. Η Τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 59-53, ενώ στα τελευταία δέκα λεπτά το παιχνίδι έγινε και πάλι ντέρμπι. Ο Πανιώνιος μείωσε, ωστόσο η Καβάλα ήταν ψύχραιμη στα τελευταία δευτερόλεπτα και πήρε τελικά τη νίκη με 84-75.

Δεκάλεπτα: 24-18, 47-39, 59-53, 84-75.
Καβάλα (Πρίφτης): ΜάκΙντος 9 (1), Παλάσιο 9, Κοστόβ 1, Παπανικολάου 2, Στεφανίδης 8 (1), Πιεβάλιτσα 2, Σίμονς 11, Γεωργάκης 3, Γιόροβιτς 16, Καραποστόλου 19 (3), Ντέντιγερ, Αγγελόπουλος 4.
Πανιώνιος (Μπαρτζώκας):  Άντερσον 18 (2), Αθανασούλας 12 (3), Γιαννόπουλος, Τσιάρας 3 (1), Αθηναίου, Μπατής, Γιάνκοβιτς 10, Ιωάννου, Κόβιλ 12, Παραγυιός 3, Μπάρλος 17 (1).

Παναθηναϊκός AKTOR: Επικό βίντεο από τα αποδυτήρια του ΟΑΚΑ - «Ποιος; Εσύ!»
Ολυμπιακή Φλόγα: Στο Καλλιμάρμαρο η ξεχωριστή τελετή παράδοσης - Αναχωρεί με ιστιοφόρο για Μασσαλία
Παναθηναϊκός AKTOR: Ο σχολιαστής της EuroLeague αποθεώνει το ΟΑΚΑ - «Έτρεμα από αδρεναλίνη»
ΠΑΟΚ - ΑΕΚ: Δείπνο συσπείρωσης από τον Λουτσέσκου πριν το μεγάλο ντέρμπι τίτλου