Άρης: Μεγάλο διπλό στη Νέα Σμύρνη

Μεγάλη νίκη μέσα στη Νέα Σμύρνη πανηγύρισε ο Άρης επικρατώντας για πρώτη φορά μετά από τέσσερα χρόνια στην έδρα του Πανιωνίου με 68-63.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για 40 λεπτά με τους δύο αντιπάλους να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Η τρίτη περίοδος πάντως ήταν αυτή που τελικά έκρινε το ματς με τους Θεσσαλονικείς να κυριάρχουν στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα και να νικούν με επιμέρους σκορ 19-11.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Άρη στην έδρα του Πανιωνίου μετά από τέσσερα ολόκληρα χρόνια.

Η τριάδα των Αθηναίου (16 π.), Πελεκάνου (15 π.) και Βεζένκοφ (13 π.) αποδείχτηκε κομβικό για τους νικητές, την ίδια στιγμή που για τους γηπεδούχους προσπαθούσε σχεδόν μόνος του ο Μαρκ Κάρτερ ο οποίος σταμάτησε στους 16 πόντους. Χαμηλά έμεινε ο ηγέτης του Πανιωνίου Έρικ Μακ Κόλουμ με δέκα πόντους αλλά 3/15 σουτ.

Οι «κίτρινοι» έφτασαν τους 26 βαθμούς και κοιτούν πλέον τα πλέι οφ, αντίθετα ο Πανιώνιος πέρασε στη δεύτερη θέση, αλλά ο Ολυμπιακός θα έχει αύριο (16/2, 19.30) την ευκαιρία να τον ξεπεράσει. Οι παίκτες του Μίλαν Μίνιτς πάντως πανηγύρισαν μία μεγάλη νίκη χάρη κυρίως στην αμυντική τους προσπάθεια, καθώς επέτρεψαν μόλις τέσσερις τελικές πάσες στους γηπεδούχους.

Δεκάλεπτα: 15-16, 33-31, 44-50, 63-68

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μακ Κόλουμ 10 (1), Ντούβνιακ 3 (1), Κάρτερ 16 (2), Μίλμπουρν 3, Αθανασούλας 2, Μπατής 5 (1), Σκορδίλης 2, Λάνγκφορντ 10, Μίτσελ 7, Σίμτσακ 3, Κυρίτσης, Σαλούστρος 2

Άρης (Μίνιτς): Μποχωρίδης 10, Χαντ 1, Πελεκάνος 15 (1), Γκίκας, Τσακαλέρης 2, Ασημακόπουλος 2, Χαρίσης 4, Βεζένκοφ 13 (3), Σαρικόπουλος 3, Μούρτος 2, Αθηναίου 16 (2)

Δείτε αποκλειστικά βίντεο στο Onsports TV

Αναβλήθηκε το Παναθηναϊκός AKTOR - Προμηθέας λόγω του ΑΕΚ-Ολυμπιακός
Οι διαιτητές των playoffs: Σλοβένος στο ΑΕΚ - Ολυμπιακός, Δανός στο Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ
Κύπελλο Ελλάδας, Παναθηναϊκός - Άρης: Τελικό με 8.000 κόσμο για κάθε ομάδα θέλει ο Καρυπίδης