Ίκαρος Χαλκίδας: «Ανάσανε» απέναντι στα Τρίκαλα BC (photos)

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε ο Ίκαρος Χαλκίδας, που φιλοξένησε και κέρδισε με 81-74 τα Τρίκαλα BC στο ΔΑΚ Κανήθου.

Απόλυτοι κυρίαρχοι ήταν οι Θεσσαλοί στο πρώτο μέρος. Αν και πέρασαν δύο λεπτά για να πετύχουν καλάθι (5-0) στη συνέχεια πήραν… μπροστά κι έκαναν την ανατροπή (9-16 στο 6’, 13-22 στο 10’). Η κατάσταση δεν διαφοροποιήθηκε στη δεύτερη περίοδο, καθώς οι παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο κι έκλεισαν το ημίχρονο με προβάδισμα δέκα πόντων (32-42). Αλλαγή σκηνικού είχαμε, όμως, στο δεύτερο μέρος. Με τρίποντο του Ρίτσαρντς οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 47-47 στο 24’ και ολοκληρώνοντας επιμέρους σερί 29-9 ξέφυγαν στο 71-51 στο 28’. Το δεκάλεπτο έληξε στο 63-54, με το συγκρότημα του Θανάση Γιαπλέ, στο ντεμπούτο του στον πάγκο, να μετατρέπει σε τυπική διαδικασία τη συνέχεια της αναμέτρησης.

Ο Άντονι Ρόμπερσον τελείωσε τον αγώνα με 16 πόντους, ένα ριμπάουντ και μία ασίστ, 16 πόντους με 12 ριμπάουντ, δύο κλεψίματα κι ένα κόψιμο συνείσφερε ο Ράιαν Ρίτσαρντς. Από τους ηττημένους, ο Κρις Έβανς είχε 19 πόντους, δύο ασίστ, ένα κλέψιμο, άλλο ένα ριμπάουντ αλλά και τρία λάθη, ενώ ο Πάτρικ Γιούινγκ Τζούνιορ αποχώρησε τραυματίας.

Διαιτητές: Τανατζής, Σώμος, Γεωργιάδης.
Δεκάλεπτα: 13-22, 32-42, 63-54, 81-74.
Ίκαρος Χαλκίδας (Γιαπλές): Στρναντ 11 (1), Ρόμπερσον 16 (4), Γούντολ 2, Άσκα 13, Σάτον 9, Γκαγκαλούδης 14, Σπανός, Βουγιούκας, Ρίτσαρντς 16 (4).
Τρίκαλα BC (Φλεβαράκης): Έβανς 19 (3), Περούνισιτς 12 (4), Γιούινγκ Τζούνιορ 11, Γιαννακίδης, Πέτροβιτς 9 (3), Πορίνι, Σαπ 9, Δεληγιάννης, Ματαλόν 1, Πάνος 12, Νικολόπουλος.

Δείτε αποκλειστικά βίντεο στο Onsports TV.

Super League: Ο Γερμανός Σρέντερ ορίστηκε στο ΠΑΟΚ - ΑΕΚ | Οι διαιτητές της αγωνιστικής
Μαρία Σάκκαρη: Πρόκριση στη Μαδρίτη με κυριαρχική εμφάνιση
Γιαννακόπουλος: Mην υπάρξουν αντιδράσεις για τη διαιτησία - Δική μου δουλειά να διασφαλίσω το 50-50
Μακάμπι Τελ Αβίβ: Αλλαγή έδρας για τα ματς με τον Παναθηναϊκό AKTOR και με περισσότερους φιλάθλους