Κολοσσός για play off!

Έχοντας τον πλήρη έλεγχο του αγώνα ο Κολοσσός επικράτησε του Ίκαρου Καλλιθέας με 74-66 και παρέμεινε σε τροχιά play off.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι με τους Στιβ Πάνος, Πακ Καλάθη και Γιούριτσα Γκόλεματς να ηγούνται επιθετικά της ομάδας τους. Από την άλλη όμως ο Ίκαρος δεν έμεινε πίσω και ακολούθησε στο σκορ τον Κολοσσό. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου όμως είχαν το προβάδισμα, καθώς το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 25-20, ενώ το ίδιο σκηνικό υπήρξε και στη δεύτερη περίοδο. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να μειώσουν και να φέρουν το παιχνίδι στα δικά τους μέτρα. Ο Κολοσσός είχε τον έλεγχο του αγώνα με αποτέλεσμα το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρωθεί με 43-37.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα, η ομάδα της Καλλιθέας μπήκε δυνατά και αποφασισμένη να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση. Εν μέρει τα κατάφερε, καθώς μείωσε το σκορ, αλλά δεν κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ. Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου όμως ολοκλήρωσαν το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι στο σκορ με 56-52, ενώ στη τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξεφύγουν και πάλι. Η διαφορά πήγε στους 11 πόντους (67-56), τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, ενώ το τελικό 74-66 έδωσε τους δύο βαθμούς στον Κολοσσό.

Δεκάλεπτα: 25-20, 43-37, 56-52, 74-66
Κολοσσός (Σαιρόπουλος): Καλάθης 16 (2), Καυκής 10, Τζόρνταν 7 (1), Πάνος 14, Μανολόπουλος, Ασημακόπουλος 1, Τσάμης 11 (1), Γκόλεματς 11 (3), Γεωργαλλής 4 (1),  Ιβάνοβιτς.
Ίκαρος (Λυκογιάννης): Χάρις 13, Αγαδάκος 9, Φαλέκας, Καράμπουλας 8, Πολυτάρχου  3 (1), Τόμπσον 14, Καλαμπόκης 9 (1), ΜακΑλάρνι 8 (2), Κερασοβίτης, Πετροδημόπουλος 2, Τουντζιαράκης.