Ίκαρος Καλλιθέας: «Φωνάζει» για τη διαιτησία

Με έντονα παράπονα από τη διαιτησία στον εκτός έδρας αγώνα του με τον Απόλλωνα Πατρών έμεινε ο Ίκαρος Χαλκίδας.

Το ευβοιακό συγκρότημα γνώρισε την ήττα στο κλειστό της Περιβόλας, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Basket League ΟΠΑΠ, έμεινε όμως έντονα δυσαρεστημένο από τα σφυρίγματα των Τανατζή, Μάνου και Γκούμα. Όπως ανέφερε ο Άρης Λυκογιάννης, στη συνέντευξη Τύπου, τα σφυρίγματά τους δεν ήταν ισορροπημένα, με αποτέλεσμα να παιχθεί μπάσκετ πέντε εναντίον πέντε.

Αναλυτικά τα όσα είπε: «Συγχαρητήρια στον κόουτς Νίκο Βετούλα και την ομάδα για τη νίκη τους. Νομίζω ότι ήρθαμε καλά προετοιμασμένοι για αυτό το παιχνίδι. Ελέγξαμε απόλυτα το ρυθμό. Γνωρίζουμε ότι ο Απόλλωνας Πατρών είναι ομάδα που ως επί το πλείστον σκοράρει στο ανοιχτό γήπεδο. Στο δεύτερο ημίχρονο υπήρξε μια πολύ καθοριστική στιγμή που και άλλαξε λίγο τη ροή του παιχνιδιού και καθόρισε τη συνέχειά του, καθώς στο δεύτερο μέρος ο Απόλλωνας επέλεξε να αλλάξει τα σκριν. Ένας σημαντικός παίκτης για εμάς απέναντι σε τέτοιες άμυνες, όπως είναι ο Σωτήρης Μανωλόπουλος, που καταφέρνει να τις ανοίγει, χρεώθηκε κατά τη γνώμη μου με τέταρτο φάουλ, που το επιεικέστερο που μπορώ να πω είναι αυστηρό, για να μην πω τίποτε άλλο, και αμέσως μετά με τεχνική ποινή. Πρέπει να είσαι συγκεντρωμένος για σαράντα λεπτά, πρέπει να βρεις τον αντίπαλό σου σε όχι τόσο καλή ημέρα, αλλά το κυριότερο είναι ότι το ματς πρέπει να παιχθεί πέντε εναντίον πέντε. Δεν θα έλεγα ότι το διαιτητικό τρίο ήταν σήμερα (26/01) στο 50-50».

Δηλώσεις στη συνέντευξη Τύπου έκανε και ο Βαγγέλης Μπέμπης, ο οποίος τόνισε: «Δουλέψαμε πολύ σκληρά όλη την εβδομάδα για αυτό το παιχνίδι. Γνωρίζαμε ότι είναι μια δύσκολη έδρα. Καταφέραμε να είμαστε ανταγωνιστικοί για σαράντα λεπτά. Δυστυχώς, δεν κερδίσαμε. Το καλό είναι ότι κρατήσαμε τη διαφορά στο σκορ από το πρώτο παιχνίδι. Ευχαριστούμε τον κόσμο της Χαλκίδας που ήρθε εδώ για να μας υποστηρίξει. Έχει πολύ δρόμο ακόμα το πρωτάθλημα. Κρατάμε ψηλά το κεφάλι μέχρι το τέλος και θα παλέψουμε για ό,τι καλύτερο».

Δείτε αποκλειστικά βίντεο στο Onsports TV.

Άρσεναλ: Πέθανε ο πρώην πρόεδρος των «κανονιέρηδων», Σερ Τσιπς Κέσγουικ
Βαγγέλης Μαρινάκης: «Να κυνηγάτε τα όνειρά σας»
Παναθηναϊκός AKTOR : Απρόοπτο με Λεσόρ, δε θα αγωνιστεί με Περιστέρι
Παναθηναϊκός AKTOR: Συγχαρητήρια στο Περιστέρι