Πανιώνιος: «Απέδρασε» στην παράταση από τα Τρίκαλα (photos)

Με καλάθι του Μαρκ Κάρτερ σε «νεκρό» χρόνο ο Πανιώνιος πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί των Τρικάλων BC, με 84-83 στην παράταση.

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο μέρος στα Τρίκαλα, με τους γηπεδούχους να έχουν απογοητευτικό ποσοστό από την περιφέρεια και τη γραμμή των βολών (20% και 55%, αντίστοιχα) και τους Νεοσμυρνιώτες να πληρώνουν τα λάθη τους (13). Οι παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη μπήκαν ψυχωμένα και ξέφυγαν με 20-15 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου, αλλά ο Πανιώνιος βρήκε σιγά σιγά τα πατήματά του και ισοφάρισε εφτά λεπτά αργότερα (32-32). Με κάρφωμα του Κρις Έβανς οι Θεσσαλοί πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +5 (39-34), αλλά ήταν φανερό πως οι δύο ομάδες είχαν αφήσει ανοιχτούς λογαριασμούς για το δεύτερο ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και ξέφυγαν στο 46-39, το συγκρότημα του Γιάννη Σφαιρόπουλου όμως δεν άργησε να αφυπνιστεί και ισοφάρισε σε 53-53 στο 28’, ενώ έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +4 (58-62). Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν ακόμα και με έξι πόντους (62-68 στο 24’), αλλά οι νεοφώτιστοι δεν είχαν πει την τελευταία λέξη τους και με τρίποντο του Πάτρικ Γιούινγκ Τζούνιορ τέσσερα λεπτά αργότερα έφθασαν σε απόσταση… αναπνοής τους αντιπάλους τους (73-75), ενώ ο Μάικλ Πορίνι έφερε τον αγώνα στη γραμμή εκκίνησής του (75-75), μόλις 30’’ πριν από το φινάλε. Ο Αλέξης Κυρίτσης και ο Στέφαν Περούνισιτς δεν κατάφεραν να ευστοχήσουν στη συνέχεια, έτσι το ματς πήγε παράταση.

Τα Τρίκαλα BC έδειξαν να έχουν περισσότερες λύσεις, όταν βρέθηκαν στο +4 (83-79), 45’’ πριν από το τέλος, αλλά ο Κρις Λάνγκφορντ με τρίποντο και ο Κάρτερ έκαναν την ανατροπή, χαρίζοντας σπουδαίο «διπλό» στην ομάδα τους. Πρώτος σκόρερ ήταν και πάλι ο Έρικ Μακ Κόλουμ με 20 πόντους, συν δύο ριμπάουντ και ένα κλέψιμο, ενώ από τους ηττημένους από 18 πόντους είχαν Γιούινγκ Τζούνιορ και Πορίνι.

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Μητσόπουλος, Βαρδάλος.
Δεκάλεπτα: 20-15, 38-33, 58-62, 75-75 (κ.α.), 83-84.
Τρίκαλα BC (Φλεβαράκης): Έβανς 12 (1), Περούνιτσιτς 15 (3), Γιούινγκ Τζούνιορ 18 (1), Πέτροβιτς 1, Πορίνι 18 (1), Δεληγιάννης 3, Ματαλόν 8, Φούντας, Νικολόπουλος 2.
Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μακ Κόλουμ 20 (4), Ντούβνιακ 7 (1), Κάρτερ 6, Μίλμπουρν 4, Αθανασούλας 6 (1), Μπατής 10 (3), Σκορδίλης, Λάνγκφορντ 13 (1), Μισέλ 4, Σίμτσακ 6, Κυρίτσης 6, Σαλούστρος 2.

Δείτε αποκλειστικά βίντεο στο Onsports TV.

Αταμάν: «100% στο Final Four Σλούκας και Χουάντσο»!
Άρσεναλ: Ανανέωσε για ένα χρόνο ο Ζορζίνιο
ΠΑΟΚ: Αμφίβολος ο Ντεσπόντοφ για το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό
Παναθηναϊκός AKTOR: Με το σώμα στο ΟΑΚΑ και το μυαλό στο Βερολίνο, 90-82 τον Προμηθέα