Κηφισιά: Απίστευτη νίκη στην παράταση επί του ΚΑΟΔ (photos)

Ο Δημήτρης Τσαλδάρης, με τρίποντο στην εκπνοή της παράτασης, χάρισε μεγάλη νίκη στην Κηφισιά επί του ΚΑΟΔ με 77-76.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο στο πρώτο μέρος, χτυπώντας από την περιφέρεια με 6/9 τρίποντα, αλλά δεν κατάφεραν να αποσπαστούν από τον αντίπαλό τους εξαιτίας του άσχημου ποσοστού τους στα δίποντα (35%). Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου προηγήθηκαν με 16-10 στο φινάλε του εναρκτήριου δεκαλέπτου, οι Δραμινοί όμως βελτιώθηκαν στην άμυνα και ισοφάρισαν σε 25-25 στο 17’. Πόντο πόντο κινήθηκαν οι δύο ομάδες μέχρι το ημίχρονο, που έληξε με τους νεοφώτιστους να έχουν ισχνό προβάδισμα ενός πόντου (32-33). Πολλά λάθη χαρακτήρισαν το παιχνίδι των γηπεδούχων στο πρώτο 20άλεπτο.

Κρατώντας τους παίκτες του Νέναντ Μάρκοβιτς χωρίς καλάθι για δύο λεπτά η Κηφισιά ξέφυγε στο 38-32, αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πήραν… μπροστά και με διαδοχικά τρίποντα έκαναν την ανατροπή (43-40 στο 26’), για να κλείσουν την τρίτη περίοδο στο +3 (48-45). Ο ΚΑΟΔ κράτησε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του τελευταίου δεκαλέπτου (64-58 στο 28’ και 70-66, με 45’’ να απομένουν), ωστόσο ο Νίκος Λιακόπουλος δεν είχε πει την τελευταία λέξη του και με διαδοχικούς πόντους του έστειλε το ματς στην παράταση (71-71), δεδομένου πως ο Ντάντε Στίγκερς δεν κατάφερε να ευστοχήσει στο τελευταίο σουτ.

Δεν είχε θέαμα, αλλά είχε αγωνία το έξτρα πεντάλεπτο. Δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε ο Θοδωρής Ζάρας έβαλε σε θέση οδηγού τον ΚΑΟΔ (76-74), ο Μιχάλης Κακιούζης αστόχησε σε τρίποντο αλλά ο Τσαλδάρης πήρε το ριμπάουντ και πέτυχε το νικητήριο καλάθι, «παγώνοντας» το «Δημήτρης Κραχτίδης». Ο 32άχρονος γκαρντ τελείωσε με 20 πόντους, τρία ριμπάουντ, ισάριθμα κλεψίματα, μία ασίστ κι ένα κόψιμο, ενώ από τους ηττημένους ο Λαζέρις Τζόουνς είχε 19 πόντους, εφτά ριμπάουντ, τρεις ασίστ, δύο κλεψίματα, άλλα τόσο κοψίματα, αλλά και τέσσερα λάθη.

Διαιτητές: Γκόντας, Παναγιώτου, Δεσλής.
Δεκάλεπτα: 10-16, 32-33, 48-45, 71-71 (κ.α.), 76-77.
ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σφαλτσάκης 13 (1), Τζόουνς 19 (2), Στίγκερς 8 (2), Μπράουν 9, Βον 7, Μάρκοβιτς 2, Σπυριδωνίδης 2, Μπάβσιτς 5, Ζάρας 11 (2)
Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Βασίλιεβιτς 2, Λιακόπουλος 11 (), Κρόκερ 16 (2), Κομποδιέτας 3 (1), Σιούτης, Γκάρετ 8, Γουντς 7, Τσαλδάρης 20 (5), Αντεγκμπόγιε 3 (1), Κακιούζης 2, Μπάρλος 5.

Δείτε αποκλειστικά βίντεο στο Onsports TV.

Γνώριμοι στην Ελλάδα οι διαιτητές στις ρεβάνς ΠΑΟΚ - Μπριζ και Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός
Γκάφα ολκής από οπαδούς της Μπαρτσελόνα - Επιτέθηκαν στο πούλμαν της ομάδας τους (vid)
Σαρωτική η Μακάμπι Τελ Αβίβ κόντρα στην Μπασκόνια - Αντίπαλος του Παναθηναϊκού στα playoffs
Τσέλσι: Η black list της διοίκησης - Στην έξοδο 11 παίκτες