Κηφισιά: Σημαντική νίκη επί του Πανελευσινιακού (photos)

Σπουδαία νίκη από βαθμολογικής άποψης πανηγύρισε στο Ζηρίνειο η Κηφισιά, με 81-73 επί του Πανελευσινιακού.

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα ολοκληρώνοντας με 19 βαθμούς τον πρώτο γύρο της κανονικής περιόδου της Basket League ΟΠΑΠ. Αυτή ήταν η τρίτη διαδοχική ήττα για τους «σταχυοφόρους». Ο Δημήτρης Τσαλδάρης αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ με 20 πόντους, ενώ είχε ακόμα δύο ριμπάουντ, ισάριθμα κλεψίματα και μία ασίστ. Από τους φιλοξενούμενους ο Μπράντις Ράλεϊ-Ρος είχε 18 πόντους, δύο ριμπάουντ, άλλες τόσες ασίστ κι ένα κλέψιμο.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο στην πρώτη περίοδο, στο φινάλε της οποίας βρέθηκε να προηγούνται με 26-19, οι παίκτες του Γιώργου Σκαραφίγκα όμως ισορρόπησαν άμεσα την κατάσταση και μείωσαν σε 37-35 στο ημίχρονο. Η Κηφισιά κράτησε το προβάδισμα και στο δεύτερο μέρος, χωρίς ωστόσο να μπορέσει να ξεφύγει από τον αντίπαλό της (57-56 στο 30’). Επί της ουσίας, ο αγώνας κρίθηκε από δύο διαδοχικά τρίποντα του Σάσα Βασίλιεβιτς, που έστειλαν την ομάδα του στο 71-60 στο 35’. Ο Πανελευσινιακός, που ήταν ιδιαίτερα άστοχος από την περιφέρεια (3/14 σουτ στην τελευταία περίοδο), δεν αντέδρασε στη συνέχεια και φυσιολογικά το ροζ φύλλο κατέληξε στo συγκρότημα των βορείων προαστίων.

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Παπαπέτρου, Ταβουλαρέας.
Δεκάλεπτα: 26-19, 37-35, 57-56, 81-73.
Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Βασίλιεβιτς 11 (3), Λιακόπουλος 17 (1), Κρόκερ 10 (2), Κομποδιέτας, Γκάρετ 6, Γουντς 8, Τσαλδάρης 20 (3), Αντεγκμπόγιε, Κακιούζης 6 (2), Μπάρλος 3
Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Παπαπαμακάριος 14 (1), Ράλι Ρος 18 (2), Δημάκος 3 (1), Τζόουνς 14 (1), Φαγιέ 3 (1), Τέρνερ 12, Μάντζαρης 9 (1), Αβραμίδης.

Δείτε βίντεο από όλο τον πλανήτη.

Premier League: Πρωταθλήτρια Αγγλίας η Μάντσεστερ Σίτι του Πεπ Γκουαρντιόλα!
Παναθηναϊκός: Εκτός αποστολής ο Ακαϊντίν για ανάρτηση με τον Κεμάλ Ατατούρκ
Super League LIVE: Άρης – ΠΑΟΚ, ΑΕΚ – Λαμία, Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός | Κρίνεται ο πρωταθλητής!
Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός: Με Γερεμέγεφ οι «πράσινοι», με Καρβάλιο οι Πειραιώτες - Οι δύο ενδεκάδες