Πανελευσινιακός: Επέστρεψε στις νίκες (photos)

Στα νικηφόρα αποτελέσματα επέστρεψε ο Πανελευσινιακός, που κέρδισε με 73-67 τον ΚΑΟΔ στο κλειστό της Γούβας.

Ιδανικά μπήκαν στο 2014 οι «σταχυοφόροι», που επιβλήθηκαν των μαχητικών Δραμινών. Το συγκρότημα του Γιώργου Σκαραφίγκα πήρε εξ αρχής μικρό προβάδισμα στο σκορ (6-5 στο 5’, 25-22 στο 15’), αλλά δεν κατάφερε να ξεφύγει, με τις δύο ομάδες να κλείνουν το πρώτο ημίχρονο στο 35-30. Ισορροπημένη ήταν η κατάσταση και στην τρίτη περίοδο, με τους γηπεδούχους να βρίσκονται στο +8 στο 30’ (50-42) και τους Δραμινούς να δείχνουν ανήμποροι να κάνουν το ξέσπασμα. Οι παίκτες του Νέναντ Μάρκοβιτς δεν έδειξαν ικανοί για την ανατροπή ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο, παρότι ο αντίπαλός τους τούς έδωσε δικαιώματα με τα πολλά άστοχα σουτ του από την περιφέρεια. Ο Πανελευσινιακός εκμεταλλευόμενος τα λάθη του αντιπάλου του, αλλά και μεταφέροντας το παιχνίδι στη ρακέτα όπου ήταν κυρίαρχος, έφθασε στην κατάκτηση του ροζ φύλλου, πέμπτο του σε δώδεκα αγώνες του στο φετινό πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ.

Από 15 πόντους είχαν Μανώλης Παπαμακάριος και Μουχάμεντ Φαγέ, με τον πρώτο να έχει ακόμα πέντε ασίστ και το δεύτερο εφτά ριμπάουντ, δύο κλεψίματα και μία ασίστ. Από τους ηττημένους ο Τζέι Κόβαν Μπράουν είχε 20 πόντους, συν δύο ασίστ και ένα κλέψιμο.

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Γ. Πουρσανίδης, Ανδρικόπουλος.
Δεκάλεπτα: 17-13, 35-30, 50-42, 73-67.
Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Παπαμακάριος 15 (2), Αράπης, Ράλεϊ-Ρος 8, Δημακός, Ρομπ Τζόουνς 14 (1), Φαγέ 15 (1), Τέρνερ 10, Μάντζαρης 4, Αβραμίδης 7.
ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 2, Λάζερικ Τζόουνς 8, Στίγκερς 6, Μπράουν 20 (4), Βον 6, Μάρκοβιτς 11 (2), Σπυριδωνίδης, Μπάβτσιτς 5, Ζάρας 9, Χρυσικόπουλος

Δείτε βίντεο από όλο τον πλανήτη.

Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ