Νέα Κηφισιά: Γέλασε… τελευταία στο Ρέθυμνο (photos)

Μεγάλη νίκη επί του Ρεθύμνου με 55-54 μέσα στην κρητική πόλη πανηγύρισε η Νέα Κηφισιά για τη 10η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ με βολές του Δημήτρη Τσαλδάρη στα τελευταία λεπτά της συνάντησης.

Μεγάλο ματς έγινε στην Κρήτη, με την ομάδα των βορείων προαστίων να είναι μπροστά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Το συγκρότημα του Θανάση Γιαπλέ, όμως, πήγε να «κλέψει» τη νίκη όταν προηγήθηκε 54-53 με βολές των Καλαμπόκη και Λάτοβιτς περίπου ένα λεπτό πριν τη λήξη και έδειξε ικανό να πάρει το παιχνίδι.

Ωστόσο, δύο βολές του Τσαλδάρη έκριναν τον αγώνα υπέρ της ομάδας του Ηλία Παπαθεοδώρου, ενώ ακολούθησαν άστοχα σουτ και λάθη μέχρι να λήξει το ματς, με τον Γκάμπριελ να χάνει την ευκαιρία με τρίποντο να δώσει τη νίκη στο Ρέθυμνο με τη λήξη. Τα ριμπάουντ και η μεγαλύτερη ψυχραιμία της Νέας Κηφισιάς στις βολές έγειραν υπέρ της την πλάστιγγα.

Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές που σημείωσαν την τέταρτη νίκη τους, δεύτερη συνεχόμενη στο πρωτάθλημα, ήταν οι Λιακόπουλος, Κρόκερ και Γκάρετ με 9 πόντους. Για τους ηττημένους που γνώρισαν την 5η ήττα τους και μάλιστα δεύτερη συνεχόμενη ξεχώρισε ο Λάτοβιτς με 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 6 κερδισμένα φάουλ.