Πανιώνιος: «Κατοστάρα» στην Πυλαία (photos)

Ο Πανιώνιος είχε το προβάδισμα για τρία δεκάλεπτα, αλλά πήρε αγχωτική νίκη επί του ΠΑΟΚ με 100-91 στο κλειστό της Πυλαίας.

Χωρίς να συναντήσουν ουσιαστικά προβλήματα στο πρώτο μέρος, αλλά με αρκετό άγχος στο δεύτερο οπότε οι γηπεδούχοι επιχείρησαν κι εν μέρει κατάφεραν την ανατροπή, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου πήραν σπουδαίο «διπλό» και διατήρησαν την υψηλή θέση τους στην κατάταξη. Ο Έρικ Μακ Κόλουμ ήταν και πάλι μια ομάδα μόνος του, με 26 πόντους, τρεις ασίστ, ισάριθμα ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και τέσσερα λάθη που όμως δεν στοίχισαν, ενώ από τους ηττημένους τέσσερις παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με κορυφαίο όλων τον Ντι Τζέι Κούπερ που έβαλε 22 κι είχε ακόμα έξι ριμπάουντ, δύο ασίστ κι άλλα τόσα κλεψίματα.

Οι Νεοσμυρνιώτες δεν άφησαν στην έναρξη του ματς κανένα σημείο αντίδρασης στον αντίπαλό τους που έκανε δύο λεπτά να πετύχει καλάθι (2-7 στο 5’, 13-26 στο 10’). Έχτισαν διαφορά ασφαλείας στο πρώτο ημίχρονο, με +13 (35-48), την οποία δεν δυσκολεύτηκαν να διατηρήσουν στο τρίτο δεκάλεπτο (43-54 στο 24’, 58-69 στο 30’). Στην τελευταία περίοδο, όμως, οι Θεσσαλονικείς εξαπέλυσαν αντεπίθεση και μείωσαν σε 71-68 στο 34’ και 74-73 δύο λεπτά αργότερα, ενώ με καλάθι του Κώστα Χαραλαμπίδη πέρασαν μπροστά με 75-74. Δύο διαδοχικά τρίποντα από τον Έρικ Μακ Κόλουμ έδωσαν και πάλι το προβάδισμα στον Πανιώνιο (75-80), ο οποίος έλεγξε το ρυθμό στη συνέχεια κι έφθασε στην επικράτηση.

Δεκάλεπτα: 13-26, 36-48, 58-69, 91-100.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 4, Κούπερ 22 (2), Χαραλαμπίδης 9 (1), Τσόχλας 8 (2), Βουτσίτσεβιτς, Τσαϊρέλης 8, Δέδας, Μαργαρίτης 11 (1), Μπόγρης 17, Κασελάκης 10 (2).
Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μακ Κόλουμ 26 (5), Ντούβνιακ 4, Κάρτερ 14 (1), Μίλμπουρν 15 (1), Αθανασούλας, Μπατής (1), Σκορδίλης 8, Λάνγκφορντ 12, Μισέλ, Σίμτσακ 2, Κυρίτσης 8, Σαλούστρος 3 (1).