ΚΑΟΔ: «Απέδρασε» από την Πάτρα (photos)

Μεγάλη ανατροπή έκανε ο ΚΑΟΔ στο κλειστό της Περιβόλας, παίρνοντας σπουδαία νίκη με 64-62 επί του Απόλλωνα Πατρών.

Αμφίρροπο, αλλά και κακό ποιοτικά, αποδείχθηκε το πρώτο ημίχρονο, με τους Δραμινούς να προηγούνται με 3-2 στο 2’ και τους «μελανολεύκους» όχι απλώς να κάνουν την ανατροπή, αλλά να παίρνουν διαφορά έξι πόντων στο 12’ (17-11). Οι παίκτες του Νίκου Βετούλα συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο μέχρι και το ημίχρονο, το οποίο έκλεισαν στο 31-23. Δεν άλλαξε το σκηνικό στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να κρατούν σταθερά το προβάδισμα (36-31 στο 25’, 52-40 στο 30’). Ωστόσο, το συγκρότημα του Νέναντ Μάρκοβιτς προσπάθησε για την τελική αντεπίθεσή του στο τέταρτο δεκάλεπτο και τα κατάφερε, κάνοντας το 57-56 στο 36’, με τον Τζόουνς. Πόντο πόντο κινήθηκαν στη συνέχεια οι δύο αντίπαλοι, με τους Δραμινούς να αποδεικνύονται πιο ψύχραιμοι στο φινάλε, περνώντας για δεύτερη διαδοχική χρονιά από την αχαϊκή πρωτεύουσα. Από τον Απόλλωνα, που ευστόχησε σε μόλις 1/20 τρίποντα, ο Αργυρόπουλος είχε την ευκαιρία να πάει το ματς στην παράταση, αλλά το λέι απ που επιχείρησε ήταν άστοχο.

Των φιλοξενούμενων ηγήθηκε επιθετικά ο Τζόουνς με 15 πόντους, ενώ είχε ακόμα τέσσερα ριμπάουντ, τρεις ασίστ, ένα κλέψιμο, αλλά και πέντε λάθη, ενώ ο Μπάβτσιτς πρόσθεσε 14 πόντους, 12 ριμπάουντ και δύο κλεψίματα. Από τους γηπεδούχους, Ντάνιελ και Μπολντς είχαν από 17 πόντους, με τον πρώτο να έχει επίσης δέκα ριμπάουντ και δύο κοψίματα και το δεύτερο να συνεισφέρει άλλα έξι ριμπάουντ, τρεις ασίστ και ένα κλέψιμο.

Δεκάλεπτα: 12-11, 31-23, 52-40, 62-64.
Απόλλωνας Πατρών (Βετούλας): Χιλ 6, Αργυρόπουλος 8, Τέιλορ 11 (1), Ντάνιελ 17, Λιανός, Οικονομόπουλος, Πελεκούδας, Νιφόρας 2, Ζαφείρης, Τρεπάλοβατς 1, Χοτ, Μπολντς 17.
ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 9, Κόβιτς 3, Τζόουνς 15, Μπράουν 9 (1), Βον 4, Μάρκοβιτς 10 (1), Σπυριδωνίδης, Μπάβτσιτς 14, Ζάρας, Μπένας.