Παναθηναϊκός - Ικαρος: Πέντε λεπτά ήταν αρκετά...

Οι πράσινοι έκαναν αγγαρεία στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο τρίτο δεκάλεπτο ανέβασαν... στροφές και καθάρισαν εύκολα το ματς με τον Ικαρο (77-61), έχοντας ως κορυφαίο παίκτη τον Αντώνη Φώτση

Ο Ίκαρος «πάλεψε» μέσα στο ΟΑΚΑ μέχρι το 25ο λεπτό, αλλά από εκεί και έπειτα ο Φώτσης ανέβασε στροφές, οδήγησε τους «πράσινους» σε… ξέσπασμα (σερί 29-6) και ο Παναθηναϊκός πήρε την νίκη με 77-61

Τελικά ο Παναθηναϊκός έκανε αυτό που έπρεπε και πήρε την νίκη, κόντρα στον Ίκαρο, όσο άνετα φανταζόντουσαν οι περισσότεροι πριν από την έναρξη του αγώνα. Οι «πράσινοι» αν και στο ημίχρονο βρισκόντουσαν μόλις στο +6, 30-24, στο τρίτο δεκάλεπτο… ξέσπασαν και με πρωταγωνιστή τον Αντώνη Φώτση «έτρεξαν» σερί 29-6 από το 25’ μέχρι το 30’, προηγήθηκαν με 59-39 και… έριξαν τίτλους τέλους στην αναμέτρηση (77-61). Ο Αργύρης Πεδουλάκης είχε τους Παππά και Ματσιούλις στην άκρη του πάγκου με πολιτικά, ενώ την ίδια ώρα ο Ραμέλ Κάρι δεν πάτησε παρκέ λόγω μιας ενόχλησης στην γάμπα.

Το ματς έμοιαζε σαν… αγγαρεία για την ομάδα του Παναθηναϊκού από το ξεκίνημα. Οι «πράσινοι» ήταν φανερό πως δεν είχαν το μυαλό τους στο αγώνα με τον Ίκαρο Χαλκίδας και για τον λόγο αυτό δεν μπορούσαν να κάνουν το.. προφανές. Να «γκαζώσουν» και να «χτίσουν» μια μεγάλη διαφορά τελειώνοντας το ματς με το που ξεκίνησε.

Μπορεί στα πρώτα τρία λεπτά ο Παναθηναϊκός να είχε προηγηθεί με 7-2, δείχνοντας διάθεση να τρέξει στο ανοιχτό γήπεδο, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η ομάδα της Χαλκίδας προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί την απουσία.. συγκέντρωσης από πλευράς Παναθηναϊκού και με τον Γκαγκαλούδη να οργανώνει και τους Γκόβεν και Ρίτσαρντς να παίρνουν επιθετικές πρωτοβουλίες μείωσε σε 9-7 στο 7’. Ένα γρήγορο 5-0 του Παναθηναϊκού με τρίποντο του Γιάνκοβιτς και αιφνιδιασμό του Μπράμος το σκορ πήγε στο 14-7, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα με σερί 0-4 και μείωσαν σε 14-11.

Στο… κατόπι ο Ίκαρος

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Πεδουλάκης πέρασε στο ματς τον Γιώργο Αποστολίδη, θέλοντας να του δώσει την ευκαιρία αλλά και να δώσει ανάσες σε Ούκιτς και Διαμαντίδη. Ο Παναθηναϊκός με ένα 6-0, με τον Λάσμε να… καρφώνει και τον Διαμαντίδη να.. μοιράζει, προηγήθηκε με 20-11 και έδειξε να.. ξεφεύγει στο 15’. Ο Φώτσης με «βόμβα» τριών πόντων από τα 8 μέτρα έκανε το 23-13, με την διαφορά να μεγαλώνει ακόμα περισσότερο ύστερα από καλάθι του Στεφάν Λάσμε. Και αν οι περισσότεροι νόμιζαν ότι… αυτό ήταν, οι παίκτες του Λυκογιάννη.. επέστρεψαν. Ο Παναθηναϊκός τους έδωσε το δικαίωμα και με ηγέτη των Ρίτσαρντς (είχε στο ημίχρονο 9 πόντους και 3 κερδισμένα φάουλ) μείωσαν σε 30-24 με την συμπλήρωση 20 λεπτών αγώνα.

Σερί 29-6 και τέλος…

Το ημίχρονο ξεκίνησε με τρίποντο του Δημήτρη Διαμαντίδη, 33-24, αλλά και αυτήν την φορά ο Παναθηναϊκός δεν έδειξε την απαιτούμενη συγκέντρωση. Όχι μόνο για να ανοίξει ακόμα περισσότερο την διαφορά, αλλά για να την διατηρήσει. Οι φιλοξενούμενοι με τον Μανωλόπουλο να δίνει πολλές λύσεις μείωσαν άμεσα σε 33-30, αλλά ο Διαμαντίδης μέσα σε ένα λεπτό με μια προσωπική του ενέργεια και μια (ακόμα) ασίστ… πάρε-βάλε στον Λάσμε έκανε το 37-30. Ο Αντώνης Φώτσης άρχισε να.. παίρνει μπροστά και με 5 σερί πόντους, αλλά και ένα καλάθι του Ούκιτς που μεσολάβησε το σκορ πήγε στο 42-30, ενώ στο 26’ ο Δημήτρης Διαμαντίδης με ένα ακόμα τρίποντο έκανε το 47-33. Ο «Batman» είχε συνδεθεί για τα καλά με το καλάθι του Ικάρου και με τον 8ο πόντο του στο τρίτο δεκάλεπτο έκανε το 50-33. Το ματς (έστω και αργά για τον Παναθηναϊκό)… ουσιαστικά έφτασε στο τέλος του, αφού ο Παναθηναϊκός με σερί 29-6, από το 33-30 εκτίναξε την διαφορά του σκορ στο 59-39, με τον Φώτση να κάνει την διαφορά.

Μέσα και ο Χαραλαμπόπουλος

Στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου ο Πεδουλάκης έριξε στο παρκέ και τον Βασίλη Χαραλαμόπουλο με τον Φώτση από την πρώτη κιόλας επίθεση να μεγαλώνει ακόμα περισσότερο την διαφορά από τα 6.75, 62-39. Όσο περνούσε η ώρα η διαφορά ανέβαινε όλο και περισσότερο με τον Βασίλη Χαραλαμόπουλο να βάζει και αυτός το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ και στο 35’ να «γράφει» το 72-47 και λίγο αργότερα να… έρχεται και το τελικό 77-57

Δεκάλεπτα: 14-11, 30-24, 59-39, 77-61

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος 3, Μπράμος 2, Κάρι, Μπατίστ, Φώτσης 17, Ούκιτς 9, Λάσμε 12, Μαυροκεφαλίδης 11, Διαμαντίδης 10, Γκιστ, Γιάνκοβιτς 10, Αποστολίδης 3

Ίκαρος Χαλκίδας (Λυκογιάννης): Γκόβενς 16, Παπανικολόπουλος, Μανωλόπουλος 17, Γκαγκαλούδης 11, Τολιόπουλος, Βουγιούκας, Μάσιτς 3, Ρίτσαρντς 14, Μπέμπης, Ντουζίδης, Περσίδης